Afyonkarahisar'da 110 koruyucu aile var

necaticetin | Cum, 02/03/2018 - 12:06 | Makale
Toplumsal Hayat
883

Afyonkarahisar'da 110 koruyucu aile var

AFYONKARAHİSAR Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür vekili Zekai İnan, Afyonkarahisar'da 110 koruyucu aile olduğunu belirterek, bu konuda Afyonkarahisar halkının çok hassas olduğunu söyledi.

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür vekili Zekai İnan, Afyonkarahisar'da koruyucu aile hizmeti kapsamında 110 çocuğun aile ortamında yetiştiğini aktardı. Çocukların bakımının yurt modelinden ev tipi modeline dönmesiyle büyük bir değişim sağlandığını anlatan İnan, "Afyonkarahisar ilimizde 110 çocuğumuz koruyucu ailenin yanında bakılmaktadır. Bunun yanı sıra kurum bakımı altındaki çocuğumuz ise yaklaşık olarak yarısı kadar. Çocuklarımızın bakımı yurt modelinden ev tipi hizmet modeline döndü. Bakım hizmetlerinde nihai hedef çocuklarımızı aile odaklı hizmetlerden yararlandırmaktır" dedi.

Çocukların öncelikle kendi ailelerinin yanında bakımlarını sağlamak için sosyal ve ekonomik destekte bulunduklarını vurgulayan İnan, "Ailenin sosyal ve ekonomik desteğe ihtiyacı varsa, danışmanlık ve ekonomik destekle kendi ailesi yanında sorunu çözmeye çalışıyoruz. Kendi ailesi ve yakını yanında bakımı devam edemeyen çocuklarımız ise koruyucu aile yanında bakımı sağlanmaktadır. Koruyucu ailelerimize sundukları hizmet karşılığında ücret ödenirken çocuğun bakımının yerinde ve sağlıklı şekilde devamlılığı sosyal hizmet uzmanı personel tarafından yapılan düzenli ziyaretlerle denetim altında tutulmaktadır" diye konuştu.

Afyonkarahisar'ın koruyucu aile sisteminde Türkiye ortalamasının üzerinde olduğuna işaret eden Zekai İnan, ayrıca koruyucu aile sistemiyle ilgili Afyonkarahisar halkının bilinçli olduğuna da değindi. İnan, şöyle dedi:

"Çevre illere oranla da koruyucu aile konusunda ön plandayız. İl bazındaki sayısal orantımıza baktığımızda kurum bakımındaki çocuklarımızın yaklaşık iki katı koruyucu aile yanında yaşamlarını sürdürmektedir. Koruyucu aile konusunda Afyonkarahisar halkı hassas davranıyor ve özellikle koruyucu ailelerimiz de destek oluyor. Bu noktada sahiplenmenin daha iyi olması bizleri sevindiriyor. Ayrıca uzman personelimizle birlikte koruyucu ailenin tanıtımına yönelik çabalarımız devam ediyor."

Koruyucu aile hizmetinden yararlanmak isteyen ailelerin İl Müdürlüğüne başvuruda bulunmasını isteyen Zekai İnan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Koruyucu aile olmak isteyen ailelerimiz bizlere başvursun. Uzman personelimiz koruyucu aile sisteminin detaylarını anlatsınlar. Bu konuda ailelerimizi davet ediyoruz. Bize gelsinler, her konuda kendilerini bilgilendiririz. Çocuklar, sağlıklı bir toplum ve mutlu yarınlar için sahip olduğumuz en değerli varlıklarımızdır ve onların en mutlu olduğu yer de anne ve babasıyla veya kardeşleriyle beraber yaşadığı ailesidir. Ancak yaşam her zaman düşünüldüğü gibi olmayabilir. Bazı aileler boşanma, ölüm, hastalık, engellilik hali, sosyal ve ekonomik sorunlar nedeniyle bütünlüklerini kaybedip çocuklarına bakamaz hale gelebilirler."

KAYNAK: hurriyet.com.tr

 
Yazar :

Kategori :
Toplumsal Hayat
Okunma Sayısı
883