Aile Bakanı Kaya açıkladı, o yurtlar kapanıyor

necaticetin | Pzt, 15/05/2017 - 10:58 | Makale
Toplumsal Hayat
2,056
Aile Bakanı Kaya açıkladı, o yurtlar kapanıyor
 
Devlet korumasında olan yüzlerce çocuğun artık yurtlarda büyümeyeceğini açıklayan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, yurtlar konusunda büyük bir dönüşümü yıl sonunda tamamlayacak. Bakan Kaya, çocukların artık koğuşlarda değil, sevgi ve çocuk evlerinde koruyucu ailelerin yanında büyüyeceklerini söyledi.
 
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı devlet koruması altında olup yurtlarda kalan yüzlerce çocuk için hayati öneme sahip dönüşümü önümüzdeki yıl tamamlıyor. Bakan Fatma Betül Sayan Kaya, 100-200 kişilik koğuşlarda yaşamak zorunda kalan çocukları çok daha iyi koşullara kavuşturacak yeni sistemi ve bu dönüşümün en önemli ayaklarından olan ‘koruyucu aile’ uygulamasını anlattı.
 
Habertürk gazetesine konuşan Bakan Kaya, Türkiye’de 4 bin 237 koruyucu ailenin yanında 5 bin 155 çocuk bulunduğunu belirterek ailelere her çocuk için ayda 823 TL ve servis için 212 TL destek verdiklerini belirtti: “Ekonomik durumu yerinde olan ailelerimiz arasında o kadar güzel insanlar var ki... Bu paraya hiç dokunmayan ailelerimiz var. Çocuğa ilerleyen dönemde, üniversite eğitimi sürecinde destek olmak için bu parayı bankada biriktirenler oluyor.”
 
'İnce eleyip sık dokuyoruz'
 
Çocukların koruyucu aile yanına yerleştirilirken ailelerin sosyal hizmet uzmanları tarafından incelendiğini ifade eden Bakan Kaya, bu süreci şöyle anlattı: “İnce eleyip sık dokuyoruz. Çocuk da uyum sağlarsa, koruyucu aile yanına yerleştiriliyor. Nasıl ki bir evde erkek çocuk ile kız çocuk beraber büyüyorsa, koruyucu ailelerimiz içinde de erkek çocuğu olup kız evlat verdiğimiz birçok aile bulunmakta. Keçiören’de 2 erkek evladı olan bir ailemiz Merve ismindeki kızımızı koruyucu aile olarak sahiplenmiş. Şimdi bir çocuğumuzu daha almak istiyorlar. O süreç de devam ediyor. Biz de evlerine misafir olduk. Bunun gibi birçok örnek var.”
 
'Çocuklar koğuşta değil, çocuk evlerinde bakılıyor'
 
Koruyucu aile sayısının artmasını, bütün çocukların uygun şartlarda aile yanında yaşamasını istediklerini söyleyen Bakan Kaya, şu bilgileri verdi: “Devlet olarak onlara her türlü maddi-manevi imkânı sunmaya çalışıyoruz. Büyük dönüşümü gerçekleştiriyoruz. Çocuklarımız 100-200 kişilik koğuşlarda değil 5-6 kişilik sevgi ve çocuk evlerinde bakılıyor. Bu dönüşümü yüzde 100 olarak sene sonunda gerçekleştireceğiz. Şu an 650 civarında çocuğun kaldığı yurtlar tamamen kapanıyor. ‘Çocuk evleri’ ve ‘çocuk evleri sitesi’ modeline geçiyoruz.”
 
4 bin 237 koruyucu aile
 
Türkiye’de 13 binden fazla çocuk devlet koruması altında. 4 bin 237 koruyucu ailenin yanında ise 5 bin 155 çocuk yaşıyor. Bazı aileler birden fazla çocuğa koruyucu ailelik yapıyor. Türkiye genelinde 14 aile 4 ve 4’ten fazla kardeşin, 71 aile 3 kardeşin, 597 aile de 2 kardeşin koruyucu ailesi.
 
KAYNAK: cnnturk.comYazar :

Kategori :
Toplumsal Hayat
Okunma Sayısı
2,056