Ailemizle (Anne,baba,kardeşler vesaire..) din ile ilgili konuları nasıl konuşmalıyız?

Mesela onlara Risale-i Nur'u nasıl anlatmalıyız? Mesela iman hakikatleri videolarını onlara nasıl izletmeliyiz? Bunlara akrabalarda dahil Ve bunlar gibi..
doganslgn | Pzt, 13/08/2018 - 22:37
748
Değerli kardeşimiz;

Anne babaya İslamiyet'i anlatmak gibi bir göreviniz yok. Ama kardeşlerinize anlatabilirsiniz. 

Anne baba, hiç bir konuyu çocuklarından öğrenmek istemezler. Anne babanıza İslamiyet'i anlatmayın. 

Ama bunun istisnaları olabilir. Yani bazı anne babalar, çocuklarından İslamiyet'i öğrenmek isterler. Eğer sizin anne babanız, öğrenmek isterlerse, anlatın. Onlara kitaplar verin, Risale-i Nur okuyun.

İslamiyet anlatılırken en önemli konu, yöntemdir. Nasıl anlatılması gerektiğidir. Doğru yöntem bulunursa, her insana her konu anlatılabilir. Doğru yöntem şudur: Yumuşak bir üslupla, sıkmadan, bunaltmadan, bilgiye dayalı, donanımlı bir şekilde anlatmak. Zaman zaman başka ortamlarda, mesela bir çay bahçesinde anlatmak. Ama karşı tarafta bir istek, bir merak olmalı. Meraksız insanlara din anlatılmaz. Meraksız insana din anlatırsanız, büyük ihtimalle sizi dinlemez, alaya alır veya sizinle kavga eder. 

Asla kırıcı olmayın, acele etmeyin. Bu işler aceleye gelmez. Bazan olur ki, yıllar boyu anlatmak gerekir. 

Risale-i Nur Külliyatı'nı bol bol okuyun. Risale okudukça, bir konunun nasıl anlatılması gerektiğini öğrenirsiniz. 

Bir konu anlatılırken, ne anlattığınız değil, nasıl anlattığınız daha önemlidir. Yani üslup, donanım, bilgi, ortam ve sabır.

İslamiyet'i anlatırken, televizyon kapalı olmalı, karşı tarafta merak olmalı, politika, siyaset, futbol, magazin vb. boş konular konuşulmamalı. Yunus Emre bakın ne diyor:

Ben gelmedim dava için

Benim işim sevgi için

Dostun evi gönüllerdir

Gönüller yapmaya geldim 

Yani asıl mesele, muhabbet. Eğer karşı tarafla aranızda bir muhabbet varsa, her konuyu anlatabilirsiniz. Önce muhabbet, sonra yine muhabbet. Muhabbet baldan tatlıdır. Siz etrafa muhabbet ve sevgi dağıtan biri olursanız, ne anlatırsanız anlatın, sizi dinlerler. Eğer sizde muhabbet yoksa, sevgi yoksa, anlattığınız şey en önemli konu bile olsa, kimse sizi dinlemez. 

Eğer sizden daha iyi anlatan biri varsa, anlatma işini ona bırakın. Yani İslamiyet'i öğrenmek isteyen kişiyi, İslamiyet'i iyi bilen, iyi anlatan, iyi yaşayan birisi ile tanıştırın. Ötesine karışmayın. 

Şu linki inceleyin:

https://sorularlaislamiyet.com/annesi-hidayete-ermeyen-bir-kimse-ne-yapm...

Son olarak şunu da hatırlatalım:

Hal dili, konuşmaktan daha etkilidir. İslamı yaşamak, anlatmaktan daha etkilidir. Lisanı-hal, lisan-ı kalden daha tesirlidir. Davranışların dili, konuşmaktan daha etkilidir. İslamiyet'i yaşarsanız, anlatmanıza gerek kalmaz. 


Selam ve dua ile...
Sorularla Aile

Yazar :
Sorularlaaile.com
Kategori :
Ailede İletişim , Akrabalar , Manevi Hayat , Kardeşler
Okunma Sayısı
748

Yorum ve Benzer İçerikler

Dikkat: Lütfen sorularınızı Buraya Tıklayarak sorunuz. Yorum alanındaki sorular dikkate alınmamaktadır

Yorum bulunamadı! Bu içeriğe henüz hiç yorum yapılmamıştır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!