ANA-BABANIN BEKLENTİSİ İDEAL ÇOCUK MODELİ

Sorularla Aile | Cum, 11/09/2015 - 16:16 | Makale
4,614
 
"İdeal çocuk modeli" kavramı, son yıllarda bazı ailelerde ana-babaların tutumlarını etkileyen önemli bir etmen olmaktadır. Özellikle sosyo-ekonomik koşulları üst düzeyde olan bazı ailelerde, ana-baba, kendi çocukluğunda gerçekleştiremediği bazı nitelik, yetenek ve becerilerin çocuğunda olmasını ister. Ama bunun için, onun ilgi ve yeteneklerini dikkate almaz. Bu, bir yansıtma olabildiği gibi, ödünleme (telafi) de olabilir. Anne, eşiyle olan mutsuzluğunu bu yolla gidermeye, telafiye çalışabilir.
 
Böyle ortamlarda anne ve baba, çocuğunun dil Öğrenmesini, enstrüman çalmasını, resim yapmasını, bale yapmasını, kısaca birden çok çeşitli etkinliklerde bulunmasını ister. Bazı durumlarda bu, marazi boyutlara varır:
 
"Orta yaşın üzerinde çocuk sahibi olan iyi sosyo-ekonomik koşullarda yaşayan bir anne, çocuğunun cevval, hareketli olması için hipnoz ve akupunktur tedavilerine başvurmuş, iyi konuşabilmesi için diksiyon dersleri aldırmıştır. Solak olan çocuğunun sol elini bağlayarak sağ elle yazmasına çalışan anne, çocuğunu kolej sınavlarına haftada 16 saat ders aldırarak hazırlamaya çalışmıştır. Sonunda sınavda başanlı olamayan 11 yaşındaki oğlunu İngiltere'ye dil öğrenmek üzere göndermiştir.
 
Bir başka anne, koleje çocuğunu hazırlamak üzere, yüksek zekâ düzeyindeki çocukları seçerek sınavlara hazırlamakla ün yapan bir özel hocadan ders aldırmış ve çocuğun geç saatlere kadar ders çalışabilmesi için hangi uyarıcı ilacın kullanılması gerektiğini hekime danışmıştır."
 
Sonuç olarak, önemli olan, ana-babanın tutku ve beklentüen değil, çocuğun ilgi ve yetenekleridir. Bu sebeple, anne ve babalar öncelikle çocuklarını tanımalı ve onlan ilgi, yetenek ve işleklen doğrultusunda yönlendirmeye çalışmalıdırlar.
 Yazar :
Prof.Dr. Haluk YAVUZER
Kategori :
Anne Baba ve Çocuklar
Okunma Sayısı
4,614