Anne olunca hayat nasıl değişiyor?

necaticetin | Çrş, 12/10/2016 - 09:32 | Makale
1,638
Anne olunca hayat nasıl değişiyor?
 
 
Anne olmak hemen hemen her kadının en çok istedikleri arasındadır. Ama peki ya değişen hayat şartları?
 
Hamilelik, doğum yapmak ve sonrasında hayatınızın tamamen değişmesi ve annelik ile gelen büyük sorumluluklar…
 
Her kadın bu dönemi aynı olgunluk ve sorumluluk duygusu ile karşılamayabilir. Bu gayet doğaldır.
 
Yaşanılan değişim bir kadının hayatında köklü ve bir daha eski haline dönemeyecek bir değişim. Sosyal hayattan tutun da ev içi yaşama, hormonlardan tutun da günlük rutinlere kadar her şeyi ama her şeyi değiştiren annelik ile beraber yaşanılan ve değişen duygularla başa çıkmak her zaman kolay olmayabiliyor.
 
Her anne bu değişimi yaşar ama bazıları bu durumun üstesinden daha kolay gelirken bir başkası bu süreci daha sancılı ve sıkıntılı bir şekilde geçirebilir. Hatta bazı anneler bu dönemlerde ağır depresyonlara girebiliyor ve bu değişime tam olarak ayak uyduramayabiliyor. Ve hal böyle olunca bu durumdan sadece kendisi değil, bebeği ve ailesi de nasibini alıyor.
 
Tüm bu birbirinden farklı duygularla başa çıkmak için anneyi kendi başına bırakmak ne yazık ki işi iyice çıkılmaz bir hale sokabilir. Bunun yerine annenin etrafındaki herkes bu değişim için anneye destek vermelidir. Özellikle de eşlere bu noktada fazlasıyla iş düşüyor. Anne ile eşi daha çok ilgilenmeli, ona arada sırada da olsa minik sürprizler hazırlamalı, ne kadar değerli olduğunu göstermeli, hissettirmeli ve onun kendine zaman ayırması için ona fırsatlar tanımalıdır.
 
Tüm sorumluluğu annenin üzerine yıkmak ve bu geri dönüşü olmayan değişimle tek başına başa çıkmasını beklemek bencillikten başka bir şey değildir ve bu durum anneyi fazlasıyla yıpratır.
 
Çocuk bakımını eşler kendi aralarında paylaşmalı ve bu durumu bir süreliğine değil devamlı olarak zamana yaymalıdırlar. Kendine vakit ayıran, sosyalleşen, özel hayatına devam edebilen anneler daha mutlu olurlar. Ve mutlu olan anneler mutlu çocuklar yetiştirirler.
 
KAYNAK: mynet.comYazar :

Kategori :
Anne Baba ve Çocuklar
Okunma Sayısı
1,638