Annenin çalışması çocuğu nasıl etkiler?

necaticetin | Çrş, 26/10/2016 - 11:50 | Makale
İş Hayatı
3,507
Annenin çalışması çocuğu nasıl etkiler?
 
Bebek veya çocuk sahibi annelerin çalışmasının olumlu veya olumsuz etkileri konusunda bilim insanları arasında da farklı görüşler bulunmaktadır.
 
Çalışan annelerin çocuklarında bazı açılardan olumlu yönde katkılar görülse de en son yapılan bir bilimsel çalışmada çalışan annelerin çocuklarını çeşitli şekillerde etkileyebildiği ortaya konuyor.
 
Çünkü bebek veya çocuk sahibi olmanın getirdiği ebeveynlikle iş yaşamı arasında denge kuramamak, artan iş yükü, yorgunluk, zaman ayıramama gibi nedenler bu olumsuz sonuçlara yol açabiliyor.
 
Gelişim eksikliği
 
ABD’deki Sosyal ve Akademik Araştırmalar Enstitüsünün yapmış olduğu araştırmada çalışan annelerin çocukları okula başladıklarında normalde daha yavaş bir gelişim gösterme riskiyle karşı karşıya kalıyorlar. Çalışmayan ve evde bebek veya çocuk bakımıyla ilgilenen annelerin çocuklarındaki kelime gelişimi ve konuşma becerisi çalışan annelerin çocuklarına göre daha iyi oluyor.
 
Davranış problemleri
 
Ayrıca yine aynı kurumun Erken Çocukluk Gelişimi konulu çalışmasında da çalışan annelerin çocukları diğer çocuklara göre daha agresif bulundular ve bu çocuklarda davranış problemlerine daha sık rastlandı. Çalışan annelerin çocuklarında terk edilmişlik hislerine ve dikkat eksikliği sorunlarına daha fazla rastlandı. Bu çocuklar ayrıca diğer insanlarla ilişkilerinde düşüncelerini daha olumsuz ifade etme eğiliminde oluyorlar.
Kaliteli zaman eksikliği
 
Çalışan anneler hem dışarıdaki hem de evdeki iş yükünden dolayı çocuklarıyla daha az kaliteli zaman geçiriyorlar. Kaliteli zaman eksikliği çocuklarda ayrılık endişesi, anneyi kaybetme kokularına yol açabiliyor.
 
Bilim insanları bebek ve çocuk büyüten annelerin ev ve iş arasındaki dengeyi iyi kurmalarını özellikle öneriyorlar. Örneğin çalışma saatlerinin tekrar düzenlenmesi, iş yükünün azaltılması, çalışma saatlerinin düşürülmesi, işini eve daha yakın bir taşıma gibi yöntemler önerilmektedir. Ayrıca uzmanlar doğumdan sonra annenin bir sür işe ara vermesini, bu süre zarfında bebeğini bol bol emzirmesini, onunla sıkı bir bağ kurmasını öneriyorlar.
 
KAYNAK: yasemin.comYazar :

Kategori :
İş Hayatı
Okunma Sayısı
3,507