Arapça kelimelerin telaffuzu

SELAMUNALEYKÜM Le İlahe İllallah Muhammeden Resul-ullah mı Le İlahe İllallah Muhammeden Resulallah mı yoksa La İlahe İllallah Muhammeden Resul-ullah mı La İlahe İllallah Muhammeden Resulallah mı Ezan okunurken Allahü Ekber (4 defa) derken 2. ALLAHUEKBER DERKEN DEMİYORLAR ONUN YERINE ULLAHUEKBER DIYORLAR (Allahuekber ullahuekber diye okuyorlar) bu yanlış değil mi? Bir de La ilahe illallah (1 defa) yerine le ilahe illallah diyorlar la ilahe mi le ilahe mi ? bunların hangisi doğru ? Bunlar hakkında bilgi verırsenız memnun olurum
bacanak | Sal, 12/09/2017 - 16:34
Eğitim
3,501
Değerli kardeşimiz;

Diikatiniz için sizi tebrik ederiz. Sorduğunuz sorular Türkçe'de telaffuz-sesletim, İngilizce'de-Fransızca'da diksiyon-fonetik, Arapça'da tecvid-belagat-selaset olarak isimlendiriliyor. 

Arapça'daki bazı a harfleri, genelde e olarak seslendiriliyor. Doğru olanı böyle:

Le ilehe illallah ( Türkçe'de LA İLAHE İLLALLAH)

Arapça'da  doğru olan:

Ellah (Türkçe'de ALLAH)

Arapça'da doğru telaffuz:

Resulullah (Türkçe'de RESULALLAH) Allah kelimesindeki a harfi, resul kelimesindeki u harfinden dolayı, yani kendisinden önceki sesli harften dolayı u harfine dönüştü. 

Sorduğunuz sorular, son derece önemli. Bu konuda yazılmış tecvid kitapları var, onları inceleyin. Cami imamlarıyla bu konuyu konuşun. Onlara da sorun. Dikkatiniz için sizi tekrar tebrik ederiz. 

Yaşayan Türkçe'de bugün kullandığımız pek çok kelime, aslında başka dillerden gelmiş kelimeler. Mesela kitap, mektup, şemsiye, Hasan, Hüseyin, melek, cennet, sabır vb. Bu kelimelerin aslı Arapça. Ama yüzyıllar geçtikçe Türkçeleşmiş kelimeler bunlar. Sadece kelime almadık, pek çok dile de kelime verdik: Yoğurt, ayran, döner, lokum, turkuaz vb. kelimeler, Türkçe'den diğer dillere geçmiş. 

Bütün bunlar yaşanırken elbette kurallara bazan uyulmuş, bazan uyulmamış. Bazı imam ve müezzinler, Arapça'nın kurallarını tam olarak biliyor ve uyguluyorlar. Bazıları ise tam olarak bilmiyorlar.  

 

Kitap önerisi:

1-Dr. Necla Yasdıman - Adım adım Kur'an Dili

2-Nihat Sami Banarlı - Türkçe'nin Sırları

 

 


Selam ve dua ile...
Sorularla Aile

Yazar :
Sorularlaaile.com
Kategori :
Eğitim
Okunma Sayısı
3,501

Yorum ve Benzer İçerikler

Dikkat: Lütfen sorularınızı Buraya Tıklayarak sorunuz. Yorum alanındaki sorular dikkate alınmamaktadır

Yorum bulunamadı! Bu içeriğe henüz hiç yorum yapılmamıştır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!