Araştırma: Bir Çocuğun Bilişsel Becerileri Annesiyle Geçirdiği Zamanla İlişkili

necaticetin | Pzt, 26/12/2016 - 17:05 | Makale
Çocukluk
3,009
Araştırma: Bir Çocuğun Bilişsel Becerileri Annesiyle Geçirdiği Zamanla İlişkili
 
Ebeveynleri yıllardır rahatsız eden soruların başında gelir bu: Çocukları büyürken onlarla ne kadar vakit geçirmeliler?
 
Yeni bir araştırma, bu sorunun cevabının – en azından anneler için – ellerinden geldiği kadar olduğunu iddia ediyor. Essex Üniversitesi ve Londra Üniversitesi akademisyenleri tarafından yapılan ve sonuçları yeni yayınlanan araştırma, küçük bir çocuğun bilişsel ve sosyal becerilerinin, üç ila yedi yaşları arasında anneleriyle daha fazla zaman geçirmeleriyle birlikte önemli derecede geliştiğini buldu.
 
Ayrıca araştırmaya göre ilk doğan çocuklar, kendilerinden sonra doğan kardeşlerine göre çocukluğun erken döneminde, annelerinin, beraber zaman geçirmeye yaptıkları yatırımdan daha fazla fayda sağlıyor.
 
Bu araştırma, annelerin çocuklarıyla geçirdikleri zaman ile bu çocukların kazanacakları beceriler arasındaki doğrudan ilişkiyi inceleyen İngiltere’deki tek – ve dünyadaki ilk – çalışmalardan biri. Araştırma, Eylül 2000 ile Ocak 2002 arasında İngiltere’de doğan bebekler üzerine yapılmış ulusal temsili bir kohort araştırmasından alınan verileri kullanıyor.
 
8,000′den fazla çocuk ve annesine ait temsili veriyi analiz eden araştrma, annelerin çocuklarıyla birlikte geçirdikleri zamanın olumlu etkisinin büyük olduğunu buldu.
 
“Elde ettiğimiz sonuçlar, annelerin çocuklarıyla geçirdikleri zamanın erken çocukluk gelişiminde belirgin bir etkisi olduğunu vurguluyor” diyor çalışmayı yapan araştırmacılardan Prof. Marco Francesconi. Ayrıca araştırmacılar bir annenin sahip olduğu eğitim düzeyinin de erken çocukluk dönemi gelişiminde etkisi olduğunu söylüyor.
 
Üç ve beş yaşlar arasında, zorunlu eğitimin üzerine daha yüksek eğitim almış bir anne ile kitap okumak gibi eğitsel faaliyetlerle meşgul olarak geçirilen zaman, yedi yaşındaki sözel becerilerde bir artışa sebep oluyor. Araştırmacılar bunun, daha az eğitimli anneleri olan çocukların ulaştığı becerilerden belirgin bir şekilde daha fazla olduğunu söylüyor.
 
Araştırmacılar yaptıkları çalışmanın, babaların oynadığı rolü inceleme konusunda başarısız olduğunu kabul ediyor. Bunun sebebi ise babaların kohort araştırmasındaki yanıt vermeme oranlarının “aşırı yüksek” olması ve bunun da veri yetersizliğine sebep olması.
 
Çalışmanın yayınlanması hiç şüphesiz çalışan ebeveynler hakkındaki tartışmaları daha da alevlendirecek. Ve umarız hükümetlerin, ebeyenlerin çalışma şekilleri ve saatleri üzerine daha fazla kafa yormalarına ve çözümler üretmelerine sebep olacak.
 
KAYNAK: egitimpedia.comYazar :

Kategori :
Çocukluk
Okunma Sayısı
3,009