Bencillik

mskose | Sal, 09/02/2016 - 14:57 | Makale
Çocukluk
3,503
 
 
Bencillik çocukların doğasında vardır. Her çocuk, oku cesi dönemde, olaylara başkasının gözüyle bakmayı beceremez. Yardımlaşma, paylaşma, işbirliği, acıma,başkalarıyla iyi geçinme vb. sosyal davranışları aileden görerek ve özendirilerek gelişme kaydeder Bencil duyguları diğerkâmlık duygularıyla yer değiştirmeye başlar.
 
Her isteği yerine getirilen, davranış ilkögretim birindir Çocuk bencil ve doyumsuz olur. Birinci sınıfa giden çocuğunun beslenme çantasına yiyecek koyarken sıkı sıkıya şöyle tembihliyordu: “Sakın yiyeceğini başka çocuklara verme. Hepsini kendin ye.
 
Başka bir anne çocuğu, nu giydirip okula hazırlarken şöyle diyordu: “Sakın pis çocuklarla arkadaşlık yapma. Unutma, sen kültürlü ve eğitimli bir ailenin çocuğusun.” Bin gün kapının zili çaldı. Çocuk koşarak kapıyı açtı. Kapıda yaşlı bir kadın duruyordu. "Açını, Allah rızası için bir ekmek parası,” diye yalvardı. Çocuk geriye döndü. “Anne, dedi, yaşlı bir teyze ekmek parası istiyor.’ Kadın sinirle kapıya yöneldi. “Dış kapıdaki ‘dilenciler giremez' yazısını okumadın mı?
 
Çabuk, polis çağırmadan defol! Ekmek parası istiyormuş! Sen onu benim külahıma anlat. Kim bilir bankada kaç milyar paran vardır," diye bağırdı. Yaşlı kadın inleyerek: “Allah'tan kork, ben yaşlı, hasta ve fakir insanım... “ dedi ama daha sözünü bitirmeden evin hanımı kapıyı yaşlı kadının yüzüne kapattı. Çocuk annesinin yaşlı kadına karşı gösterdiği davranışa üzülmüştü. Ancak bir taraftan da düşünmeden edemiyordu: “Ya annemin dediği gibi kadının bankada çok parası varsa?..” Bu hikayeyi Çocuğu Kötü Eğitmenin Yollan isimli kitabında anlatan C. G. Salzmann diyor ki: “Bu çocuk zamanla büyüyüp anne oldu. Onu bir fakire yardım ederken hiç gören olmadı.
 
Kendilerini başkalarından üstün gören, zenginliğiyle ve asaletiyle övünen anne babalar, çocuklarının yetenekli abartma eğilimindedir. Onların güzel olduğunu, akıllı olduğunu ileride büyük adam olacağını söyleyerek çocukların narsist(kendini beğenme ve sevme) duyguların, körüklerler Narsizim, bencilliğin uç noktasıdır.
 Yazar :
Ali Çankırılı
Kategori :
Çocukluk
Okunma Sayısı
3,503