Büyük şehirlerde 'yetersizlik duygusu' öfke getiriyor

necaticetin | Sal, 04/10/2016 - 11:04 | Makale
Psikolojik Hayat
1,925
Büyük şehirlerde 'yetersizlik duygusu' öfke getiriyor
 
 
Evlilik ve Aile Danışmanları Derneği Başkanı Bıçakçılar, ilişkilerdeki en büyük problemin kadınlarda "değersizlik", erkeklerde "yetersizlik" duygusu olduğunu savundu.
 
Evlilik ve Aile Danışmanları Derneği Başkanı psikolojik danışman Ferhan Bıçakçılar, yaptığı açıklamada, sadece Türkiye'de değil, tüm dünyada kadınların "değersizlik", erkeklerin ise "yetersizlik" duygusuyla karşılaştığını söyledi. 
 
Büyük şehirlerde kadınların kentli yaşam biçimine erkeklerden daha çabuk ve daha iyi uyum gösterdiğine değinen Bıçakçılar, "Buna karşın bazı erkekler kendini geliştirmekte zorlandığı gibi kadının gelişmesine de katlanamıyor ve süreci yönetemiyor." dedi.
 
Çalışan kentli kadının ise kendini daha yeterli hissettiğini, değersizlik duygusunu da alışveriş yaparak, kuaföre giderek veya başka yollarla atlatabildiğini vurgulayan Bıçakçılar, bazı erkeklerdeki "yetersizlik" duygusunun ise kronik bir hal aldığını savundu.
 
Büyük şehirlerde daha tehlikeli
 
Yetersizlik duygusunun da öfkeye dönüştüğünü anlatan Bıçakçılar, şöyle konuştu:
 
"İlişkilerde en büyük problem artık tüm dünyada kadınlarda değersizlik, erkeklerde yetersizlik duygusu. Kentin içinde, otobüste, sokakta kadına şiddet uygulanıyor. Bu da kentleşmenin erkeklere getirdiği yetersizlik duygusundan kaynaklanıyor olabilir. Hayvanlar aleminde dahi en güçlü varlık erkektir, kent yaşamında, büyükşehirde kendini güçsüz hissettiğinde bunu öfke olarak gösterenler olabilir."
 
Duygusal açlığa sosyal medya arayışı
 
Kentlerde son dönemde "yetersizlik" ve "değersizlik" duygularının yanı sıra rastlanan bir başka sorunun da "duygusal açlık" olduğun bildiren Bıçakçılar, bu duyguları bastırmak amacıyla sosyal paylaşım sitelerine başvuranlar olduğunu söyledi.
 
KAYNAK: trthaber.comYazar :

Kategori :
Psikolojik Hayat
Okunma Sayısı
1,925

Makaleler Yorum ve İçerikler