Çağın hastalığı! "Klip sendromu" çocukları olumsuz etkiliyor...

necaticetin | Çrş, 23/10/2019 - 08:04 | Makale
Sağlık
3,628
Çağın hastalığı! "Klip sendromu" çocukları olumsuz etkiliyor...
 
Uzmanlar son 5 yıldır artan klip sendromu hakkında anne ve babalara ciddi uyarılarda bulunuyor. Son bir yıldır bu sendrom 0-3 yaşa kadar indi. Sendrom bebeklikten motor ve beyin gelişimini olumsuz etkilediğini vurgulayan uzmanlar çocukların uzun saatlerce sadece bir şeyleri izlemesinin gelişimi kısıtladığını belirtti.
 
Gelişen teknolojide anne ve babaların çocukları oyalamak için kullandıkları tabletler tehlike saçmaya başladı. Uzmanlar özellikle 0-1 yaş arasındaki bebeklerin  motor becerilerinin gelişmediğinden sadece tablete bakmaları gelişimlerini olumsuz etkiliyor. 
 
Tablet izlerken sadece izlemeye odaklanan bebekler karşılıklı iletişim olmadığındna konuşma ve hareket etme gibi becerilerini kullanmamaya başlıyor. Ayrıca ekranda her şeyi gördüklerinden zihinsel gelişimlerini artıracak beyin dalagalanmaları artmıyor. Bu da uzun yıllar çocuğun hareket etme, konuşma veya yemek yeme gibi isteklerini azaltıyor. 
 
Uzmanların klip sendromu dedikleri bu rahatsızlık bundna 5 yıl önce 5-10 yaşlar arasında yaşanırken şimdilerde bu 0-3 yaşa indi. Sorgulama kabiliyeti azalan çocukta bir süre sonra;
 
- Resim çizerken mantık oluşturamama
 
- Konuşmama
 
- Sosyalllikten rahatsız olma
 
- Seslere karşı irkilme korkma
 
- Gerçek hayatta karşılaştığı olaylar karşısında pasif kalam
 
- İleri durumda çocuğun hayatının odağında sadece klip izleme isteği olması gibi belirtiler yaşanır.
Çocuğun azalan beş duyu organı ve zihinsel gelişimdeki gerileme vücut gelişimini de bir süre sonra oluşsuz etkiliyor. 
Uzmanlar çocukların en fazla bir saat vakit geçirmesi gerektiğini öneriyor. Bunun dışında öğrenme kabiliyetini geliştirmek için motor becerilerini artıracak oyunlar oynanması ve en çokta ebeveynlerle vakit geçirilmesi gerektiğini vurguluyor.
 Yazar :

Kategori :
Sağlık
Okunma Sayısı
3,628

Makaleler Yorum ve İçerikler