ÇOCUĞUN GELİŞİMİNDE AİLE ORTAMININ ROLÜ NEDİR?

mskose | Cmt, 19/03/2016 - 21:07 | Makale
Çocukluk
3,403
Gelişim, her şeyden önce düzeni, uyumu ve ilerlemeyi ifade eder. Gelişim, ileriye dönüktür ve dengelidir. Daha önceki yüzyıllarda gelişim incelenirken, çocuğun dünyaya gelişi ve fizikî yapısındaki değişimi anlaşılırdı. Ancak gelişimde sadece doğuştan getirilen fizikî özelliklerin etkisi yoktur. Anne ve babanın çocuklarına karşı davranış şekilleri önemli bir etkiye sahiptir. Aile, çocuğun karakterinin, kişiliğinin ve gelişiminin sağlıklı bir şekilde tamamlanmasını sağlar.
 
Çocuk, davranışlarıyla nasıl bir ailede yaşadığım gösterir. Çünkü çocuklar su gibidir, hangi kabın içine koyarsanız on şeklini alır; aile ortamında görülen davranışları Uyum içinde yaşayan ailede büyüyen çocuk uyumlu hırçın  davranışlara maruz kalan çocuk da hırçın olur.Her gün kavgaların yaşandığı, öfkenin-kinin-kaygının yoğun bir şekilde görüldüğü ailede büyüyen çocuk da, aynı, davranışlarıgösterecektir. Çocuk neyse yaşadığı ailesi de odur aslında...
 
Önceden başlamış filmi veya tiyatroyu seyretmeye başladığınızda anlamakta güçlük çekersiniz. Çocukların davranışlarını anlamak için de aynı şey geçerlidir.
 
Her iki durumda da bir kaç adım geriye giderek önceden neler olup bittiğini öğrenmeniz gerekir. Bugün ortaya çıkan davranışların nedenini dünde aramak gerekir.
 
Özgür ve uyumlu bir aile ortamında büyüyen çocuk, yetişkin olduğunda elbette özerk olmayı, kendi olmayı ve sorunlarını kendi başına çözmeyi öğrenir. Çocuk, bir tohumdur, hangi tarlaya ekerseniz o tarlanın yapısına göre büyür ve gelişir. Ona sağlıklı bir çevre sunabilirseniz sağlıklı bir şekilde gelişmesini sağlayabilirsiniz.
 
İnsanoğlunun “insan ve davranışları” üzerine bilgi birikimi arttıkça, çocuğu anlamak ve gelişiminin sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesini sağlamak için yapılması gerekenler konusundaki bilgileri de artmıştır ve artacaktır.
 
Temelde tüm çocuklar aynı gelişim sürecini izler. Çocuk, koşmadan önce yürür, yürümeden önce emekler, konuşmadan önce çeşitli sesler çıkartır... Bunların ortaya çıkış süreci yüzyıllardır aynı şekildedir. Ancak çocuk gelişimi sadece bu davranışlardan ibaret değildir.
 
Onun bir de İnsanî yönlerinin, yani ahlak ve karakter yapısının uygun bir şekilde gelişim göstermesi gerekir. 
 
Yazar : Adem DURMUŞYazar :

Kategori :
Çocukluk
Okunma Sayısı
3,403