Çocuklar için sosyal medya diyeti uyarısı!

necaticetin | Cum, 23/09/2016 - 11:06 | Makale
Psikolojik Hayat
1,952
Çocuklar için sosyal medya diyeti uyarısı!
 
Özellikle okulun ilk günü çok sayıda çocuğun fotoğraf ve görüntülerinin sosyal medyada paylaşıldığını belirten Evlilik ve Aile Danışmanları Derneği Başkanı psikolojik danışman Ferhan Bıçakçılar, bu durumun birçok açıdan riskli olabileceği uyarısında bulundu.
 
Milyonlarca öğrencinin 19 Eylül'de ders başı yaptığını, yüzlerce ailenin de çocuklarının "okulda ilk gün" fotoğraflarını sosyal paylaşım sitelerinde kullandığını söyleyen Evlilik ve Aile Danışmanları Derneği Başkanı psikolojik danışman Ferhan Bıçakçılar, bu paylaşımların yaratacağı tehlikelere dikkat çekti. 
 
Bazı ailelerinin paylaşımlarıyla çocuklarından başarı beklentilerini de ortaya koyduğunu anlatan Bıçakçılar, onlarca fotoğraf ve görüntüsü sosyal paylaşım sitelerinde yer alan çocukların "başarı kaygısı" duyduğunu, bunun da strese neden olduğunu aktardı.
 
ÇOCUKLAR DEŞİFRE EDİLİYOR
 
Okulun ilk günü çekilen fotoğraflarla da aslında çocukların değil, ailelerinin ilgilendiğini vurgulayan Bıçakçılar, "Bu anne babanın tercihi olarak ortaya çıkıyor. Bu fotoğrafları eş dostla paylaşmak tamam ama kontrol altına alamadığınız sosyal medyadaki insan grubuyla çocuğun okulunu, nerede olduğunu paylaşmak, bilgileri deşifre etmek doğru değil. Bunu yaparken de aile aslında 'Ben böyle çocuk yetiştirdim' diye egosunu besliyor." dedi.
 
Ferhan Bıçakçılar, ailelere "Çocuğunuzun fotoğrafını hiç kullanmayın" demediklerini ancak onun güvenliğini koruyacak sınıra dikkat edilmesi gerektiğini ifade etti.
 
EGO AÇLIĞI YAPIYOR
 
Sosyal paylaşım sitelerinde fotoğrafları sık sık yer alan, "beğenilere" alışan çocuğun popüler olmaya çalışacağını da dile getiren Bıçakçılar, şu değerlendirmede bulundu:
 
"Sosyal medya, paylaşım siteleri ego tatmini kadar ego açlığı da yapabilir. 'Ben biriciğim' duygusuyla büyüyen çocuk ilkokula başladığında tüm yaşıtlarının biricik ve çok önemli olduğunu görüyor ve ailenin başarı beklentisini karşılamak, ön plana çıkmak için doğru olmayan davranışlara yönelebiliyor. Herkesin onu önemsemesini, okuldaki en önemli çocuk olmayı istiyor ve popüler olmanın yollarını arıyor. Müdürün odasına yaramazlık yaptığı için giden bir çocuk danışanım bunu daha çok tanınmak için yaptığını söyleyebiliyor."
 
ÇOCUĞU KONTROLSÜZ YAŞAMA İTİYOR
 
Ölçüsüz sosyal medya kullanımının çocukların sınırlarını bozduğunu, kontrolsüz yaşama yönlendirdiğini iddia eden Bıçakçılar, şöyle devam etti:
 
"Kontrolsüz sosyal medya yaşam biçimine de yansır. Bu arttıkça çocuklarda kof egolarla karşılaşıyoruz. Bencil, narsist çocuklar yetişiyor. Anne babalar çocuklarını 'biriciksin' algısıyla yetiştiriyor, sosyal paylaşımlarıyla da bunu destekliyor. Biz uzmanlar, 5 yıl sonra çok daha fazla sayıda narsist çocukla karşı karşıya kalacağız."
 
KAYNAK: ulke.com.trYazar :

Kategori :
Psikolojik Hayat
Okunma Sayısı
1,952

Makaleler Yorum ve İçerikler