Çocuklarımızı Uyuşturucudan Nasıl Uzak Tutarız?

m.ali | Çrş, 03/04/2013 - 15:36 | Makale
Mine İzgi
4,063

Aile olma bilinciyle çocuklarınızdan ilgi ve sevginizi eksik etmeyin. Çünkü yapılan araştırmalar, uyuşturucu kullanan çocukların çoğunluğunun ilgisiz ve parçalanmış ailelerin çocukları olduğunu göstermekte.

Çocuğunuzu uyuşturucudan korumak ve uzak tutmak istiyorsanız, öncelikle konuyla alakalı yeterli bilgiye sahip olmalısınız. Daha sonra bu bilginizi makul, tutarlı ve çocuğunuzun anlayacağı bir şekilde onunla paylaşmalısınız. Bu maddelerin ne kadar zararlı olduğunu örnekleriyle anlatabilirsiniz. Diğer önlemleri ise şu şekilde uygulamanız çok iyi sonuçlar verecektir. Mesela, aile içinde sosyal faaliyetler düzenleyebilirsiniz, çocuğunuzun kişiliğini geliştirecek etkinlikler yapmasına zemin hazırlayabilirsiniz. Spor faaliyetlerine katılma, merakı olan kurslara katılma, hobisi olan koleksiyonlar yapma gibi. En önemlisi de çocuğunuzun arkadaş çevresini tanımanızdır. Bunu yaparken de çocuğunuzu rencide etmeden yapmaya çalışmanız çok önemlidir. Mesela arkadaşlarını evinize çağırabilirsiniz, okuldan eve geldiğinde kimlerle beraber olduğunu öğrenebilirsiniz, bu konuda çocuğunuzu yakından tanıyan biri olarak onu kırmadan ve makul yollarla bunu yapabilirsiniz.

Aileniz için yapacağınız en güzel uygulamadan biri de, aile içi sohbetleri sıklaştırmanız olacak. Günümüz aileleri TV, gazete, bilgisayar, telefon gibi iletişim araçlarının kurbanı olarak, aile içi güzel sohbetlerden mahrum etmekteler kendilerini. Elbette bu araçlar çok bilinçli kullanıldığı zaman çok faydalar sağlar, ama kimi ailelerde bu durum abartılmakta, aile fertleri aynı evin içinde olmalarına rağmen birbirlerini görmemekte, hatta seslerini daha zor duymaktalar. Böyle olunca da sağlıksız iletişimin getirdiği kopukluklar ufak ufak ayrılmalara yol açmakta. Anne çocuktan, çocuk babadan, baba anneden kopuk yaşamakta. Yani aynı yerdeler, fakat ayrı dünyadalar. Kimsenin kimsenin dünyasından haberi yok. İşte ilk önce bunu ortadan kaldırmak en makul çözüm olacaktır. Çünkü sohbet ortamı sayesinde aynı ortamda bulunacaksınız, sevilme, değer verme ve onaylanma ihtiyacınızı da karşılamış olacaksınız. Aile sohbetleri sayesinde birbirinizi daha iyi tanıyacaksınız. Birbirinizi tanıma ve anlama sonrasında beraber olmanız size keyif verecek. Çünkü paylaşımın getirdiği nimetlerden istifade etmiş olacaksınız.

Duygularınızı, sorunlarınızı, çıkmazlarınızı en yakınlarınızla paylaşmak ve konuşmak sizi rahatlatacak. Çocuğunuz da her şeyi sizden öğrenecek ve kendini güvende hissedecek. Bununla beraber çocuğunuz toplumda nasıl yer alacağını, insanlarla nasıl iletişim kuracağını, kültürünü, örfünü, edebiyatını, dilini, sanatını, kendini donatacak her şeyi, sizin bu sohbetleriniz sayesinde daha eğlenceli öğrenmiş olacak. Mesela, tatilin nasıl geçirileceği, hafta sonu gelecek misafirlerin nasıl ağırlanacağını, bayramda gidilmesi gereken yerlerin ve ziyaretlerin ne şekilde olacağı, eve neler alınacağı, kimlere yardım edileceği, çocukların dersleri, katılmak istedikleri kurslar, yapılacak sosyal etkinlikler, kültürel faaliyetler, bu hafta okunması gereken kitap, dergi veya şiir kitabı, dünya üzerinde olup biten olaylar ve daha birçok konu sizin sohbet edeceğiniz konular olabilir.

“İlkokula kadar inen uyuşturucu trafiğinin anlamı sadece satış mı? Yoksa kimliği yapılandırılamamış çocuklarımızın özentiliğiyle birleşen arayışı mı?”

diye soran sosyolog ve yazar Nevval Sevindi, şöyle devam ediyor:

“Kendi ülkesini, kültürünü bilmeyen, zihinsel boşluklarını yapay seslerle, ürkütücü sanal alem oyunlarıyla dolduran çocuklarımızdan kim sorumlu? Çocuklarımızı iyi mi yetiştiriyoruz? Yoksa gelecek, gelecek diye para ile sınırlı anlayışın sonucu mu bunlar? Modanın dışında dilin imkanlarından yararlanmak, kültürel ruhumuzun zenginliğidir. Ruh yoksa, o boşluk uyuşturucu, sigara, şiddetle dolacaktır.”

Bu şekilde sevgi ve hoşgörü ortamında yapılacak bu aile sohbetleri, sizlerin gönüllerinizi dolduracak, düşünce, kültür, güzel ahlak ve erdem gibi pek çok açıdan gelişmenize katkıda bulunacaktır. İşte o zaman çocuğunuzun uyuşturucu gibi zararlı işlerle uğraşması da mümkün olmayacaktır.

Neden bugünden itibaren bu sohbet ortamını oluşturmayasınız? İşte size güzel bir fırsat... Bu akşam çocuklarınızın ve eşinizin sevdiği güzel bir tatlı yapın. Herkes eve geldiği zaman evinizin en güzel odasına herkesi toplayın ve en önemlisi TV’yi kapatın. Şimdi tatlı servisi yapacağınızı ve onlara bir sürpriziniz olduğunu söyleyin. Bundan böyle hiç değilse haftada bir gün kendilerine böyle tatlılar yapacağınızı ve sohbet ederek güzel vakit geçirmek istediğinizi söyleyerek konuyu açın ve onların görüşlerini alarak ortamı sohbet havasına sokun.

Biliyorum, işiniz biraz zor olabilir, ama çocuklarınızın sevgi ve ilgiyi başka yerlerde aramasından, sizin geceleri bu yüzden uykunuzun kaçmasından, en kötüsü çocuğunuzun sizden uzaklaşmasından daha zor olmasa gerek. Öyleyse kolay gelsin….
Yazar :
Mine İzgi
Kategori :
Anne Baba ve Çocuklar
Okunma Sayısı
4,063