Çocukta Duygusal Gelişim Özellikleri

Sorularla Aile | Cum, 24/04/2015 - 14:41 | Makale
Çocuklar
2,337
DİN, somut kavramlardan çok soyut kavramlarla açıklanabilen bir inanç sistemidir.
 
Soyut kavramlar akıldan çok duygularla kavranır. Öğrenme psikolojisi üzerinde yapılan son çalışmalar, öğrenmenin sadece akademik zeka (10) ile gerçekleşmediğini, duygusal ve ruhsal zekanın da (EQ-SQ) öğrenmede büyük payı olduğunu ortaya koymuştur.
 
Sevgi, saygı, şefkat, acıma, yardımlaşma, iş bölümü, empati, sempati, kurallara uyma, dürüstlük, ahde vefa, sır saklama, çalışkanlık, temizlik, öz güven, iç denetim, sorumluluklarını yerine getirme, Allah’a iman, dua, ibadet gibi sosyal davranışlar ve alışkanlıklar akademik zekadan çok duygusal zeka ile kavranmakta, duygusal zeka da, küçük yaştan itibaren bu değerlerin geçerli olduğu mutlu bir aile ortamında ve sosyal çevrede görerek ve yaşayarak kazanılmaktadır.
 
Duygu, içinde haz ve elem unsurları bulunan her çeşit ruhsal olaylardır. Haz, hoşa giden, kişinin kendisini rahat ve mutlu hissetmesini sağlayan deneyimlerdir. Elem ise kişide tedirginlik ve mutsuzluk uyandıran, yaşama sevincini bastıran, kendisiyle ve çevresiyle uyumunu zorlaştıran deneyimlerdir.
 
Hubert Rohracher e göre duygular şuurun etkisi olmadan iç ve dış olaylara bir tepki olarak beliren ve çoğu zaman dil ile anlatılması güç, hoş ya da hoş olmayan ruhsal etkilenmlerdir.
 
Duyguyu, genel anlamda, kişinin içinde geçen arzuları, isteklerini, eğilimlerini, ilgilerini, sevinçlerini, üzüntülerini, kızgınlıklarını temsil eden iç yaşayışlar olarak tanımlayabiliriz.
 Yazar :
Ali Çankırılı
Kategori :
Çocuklar
Okunma Sayısı
2,337

Makaleler Yorum ve İçerikler

Dikkat: Lütfen sorularınızı Buraya Tıklayarak sorunuz. Yorum alanındaki sorular dikkate alınmamaktadır

Yorum bulunamadı! Bu içeriğe henüz hiç yorum yapılmamıştır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!