Değerler Psikolojisi ve İnsan - NEVZAT TARHAN

necaticetin | Cum, 25/11/2016 - 11:36 | Makale
Psikolojik Hayat
2,279
 
Değerler Psikolojisi ve İnsan - NEVZAT TARHAN 
 
 
Anaokulunun 10 kuralı
 
1 Eşyalarını arkadaşlarınla paylaş.
2 Başkalarına zarar vermeden oyna.Image
3  İnsanlara vurma.
4 Aldığın şeyi yerine koy.Image
5 Sana ait olmayan şeyi alma.
6 Kendi dağınıklığını topla.
7 Birisini incitirsen özür dile.
8 Dışarıda arkadaşınla el ele tutuş.
9 Meraklı ol, her şeyi incele.
10 Akvaryumdaki balığın bile öleceğini unutma.
 
Hayat okulu versiyonu
 
I- İhtiyacından fazla olanı paylaş.
2 Hakka ve adil olmaya dikkat et.
3 Kimseye zarar verme.
4 Emanete ihanet etme.
5 Dürüst ve doğru ol.
6 Düzenli ol.
7 Gerektiğinde özür dilemeyi bil.
8 Yardımlaşmanın kural, kavganın istisna olduğunu unutma.
9- Merak bilimin hocasıdır.
10- Yaşamın sadece dünya yaşamından ibaret olmadığını unutma.
 
Yukarıdaki on maddeyi çocuğumuzun odasına asarken ikinci on maddeyi kendi odamıza asmamız gerekmez mi?
 
İşte bu maddelerde insanı insan yapan sosyal değerlerin özetini bulabilirsiniz.
 
Değerler, Bilinmeyene Duyulan Korkuyu Azaltır
 
Erdemler, insana bildiği konuların yanı sıra, hakkında fikir sahibi olmadığı mevzularda da yardımcı olur. Zira insan, bilmediği şeyleri bildikleriyle kıyaslayarak öğrenir. Aynı zamanda bilmediğinden korkar. Özümsediklerimizi en iyi
şekilde yaşamamızı sağlayan değerler; yabancısı olduğumuz konulara yaklaşırken içimizdeki korkuyu yenmemize de yardımcı olur. Her kültür, kabul ettiği bazı değerleri, meçhul olana duyulan endişeyi yok etmek için kullanır.
 
Uzakdoğu Değerleri
 
Değerlerin oluşumunda, toplumsal önceliklerin ciddi rol Image oynadığını söylemek mümkündür. Bu anlamda sosyal olarak kabul edilen faziletlerin niteliği, yani bu faziletlerin dünyevi Imageya da uhrevi olması, toplumu şekillendirir. Mesela Hinduların yaşantısına uhrevi değerler hâkimdir ve onlar, yoğun bir Imageolum ötesi" ve "ikinci hayat” inancına sahiptirler. Bu sebeple Hindular, acı çekmeyi bir kültüre dönüştürerek, dünyayı terk etmiş gibi yaşarlar. Çin'de ise yüzyıllardır varlığını devam ettiren Budizm ve Taoizm etkisi vardır.
 
Taoizm
 
Taoizm'de Konfüçyüs öğretisi önemli yer tutar. Konftiçyüs, bir din adamından çok, bir ahlak öğretmeni gibi davranmış ve toplumu ahlaki değerlerle şekillendirmiştir. Konfüçyüs'ün öne sürdüğü değerler ancak ölümünden 350 sene sonra kabul edilmiştir. Dünyevi öğreti niteliğinde olan bu değerler, dünya hayatını şekillendirmek için; devam eden yaşamla, ideal hayat tarzı arasındaki sınırları belirler.
 
Taozim, "ying” ve "yang” kavramlarını temel alan iki kutuplu bir öğretidir. Yang; olumlu, aktif, güçlü ve aydınlık olanı temsil
ederken ying; negatif, pasif ve karanlık olanın göstergesidir. Birisi eril, diğeri dişildir. Taoizm'de, yaşam halkası adı verilen; su, ateş, maden, ağaç ve topraktan oluşan bir halkadan söz edilir. Bu halkaya göre; su ateşi söndürür, ateş madeni eritir, maden ağaçları yakar, ağaç toprak oluşturur, toprak da suyu emer. Yang ile ying'in etkileşiminden değerler uyumu ortaya çıkar ve "sinik evren" adı verilen evren meydana gelir. Hipnoz halkası olarak bildiğimiz, içi "S” harfi şeklindeki siyah-beyaz yuvarlaklardan oluşan halka, yang ve ying'i temsil eder.
 
KAYNAK: Değerler Psikolojisi ve İnsan - NEVZAT TARHAN kitabından alıntı
 Yazar :

Kategori :
Psikolojik Hayat
Okunma Sayısı
2,279

Makaleler Yorum ve İçerikler