deprem

1.sorum: Kız arkadaşımla sosyal medyada... 2.sorum: Mesela A şehrinde deprem oluyor, B, C, D, E depremden etkileniyor... 3. sorum: A şehrinde deprem meydana geldiğinde o şehir kesin günahkar bir şehir olduğu için deprem meydana geldi diye bir yorum yapmak ne kadar doğru? Günah işlenmediği zaman da deprem meydana gelebilir mi ?
serdar_123 | Çrş, 20/12/2017 - 12:10
Manevi Hayat
1,010
Değerli kardeşimiz;

1. soru:

Kız arkadaşınızla evlilik amacıyla, bir tanıdığın yanında helal harama dikkat ederek, adab-ı muaşeret kuralları çerçevesinde görüşebilirsiniz. Sosyal medya üzerinden tanışmak, görüşmek, konuşmak çoğu defa yanıltıcı, aldatıcı ve güvenilmezdir. Sosyal medyada insan gerçek yönleriyle değil, maskeler arkasından görünür. 

2. soru:

A şehrinde deprem oluyor, diğer şehirler de etkileniyor. Depremleri iki ana başlıkta incelemek gerekir: a-Bilimsel açıdan b-Manevi açıdan. 

Bilimsel açıdan fay hatlarındaki gerilimin aniden boşalması depreme neden olur. Manevi açıdan, iman zaafı, işlenen günahların fazlalığı, günahlara tövbe edilmemesi, helal harama dikkat edilmemesi, işlenen haksızlık ve zulümler... İmtihan dünyasında oluşumuz, Allah'ın isimlerinin tecellileri... Bir kere bu dünya ve kâinat Allah'ın mülküdür. Mülkün sahibi, mülkünde istediği gibi tasarruf eder. Allah kudret sahibidir. Depremler, Allah'ın kudretinin büyüklüğüne işaret eder. Son olarak Allah, hikmet sahibidir. Yaptığı bütün işleri hikmetle yapar.  Allah, abes, anlamsız iş yapmaz. 

Her şeyi yaratan Allah'tır. Depremleri de Allah yaratır. Allah'ın yarattığı depremi neden o bölgede, o şehirde yarattığını düşünmesi gereken: İmanlı akıldır, imanlı kalptir. 

Nisa Suresi'nin 79. ayetine bakalım:

"Sana gelen her iyilik Allah'tandır. Başına gelen kötülük de kendindendir. "

Yani insanın başına kötü bir iş gelirse, bunun nedenini, o insan kendinde aramalıdır. Kendi hatalarında aramalıdır.  

Bütün afet ve felaketlere manevi açıdan bu maddelerin penceresinden bakmak gerekir. 

Bu saydıklarımız, imanı dikkate almayanların nazarında, seküler kafalar nazarında, dinden uzak yaşayanlar nazarında anlamsızdır. 

3. soru:

Günah işlenmediği zaman da deprem meydana gelebilir. O zaman depremin sebebi, a-imtihan için b-Allah'ın kudretinin tecellisi c-Allah'ın hikmeti d-Mülkün sahibinin Allah olduğunun anlaşılması olabilir. 

Her şey ya bizzat güzeldir veya neticeleri açısından güzeldir. 

Görünüşte bir olay kötü görünebilir. Ama neticeleri güzel olur. Mesela günümüzde her türlü depreme, sarsıntıya karşı çok dayanıklı inşaat teknikleri, teknolojileri, yapı sistemleri ve malzemeleri gelişti. Binalar çok daha esnek, dayanıklı, flexible bir özellikte inşa edilmeye başlandı. Bütün bunlar, deprem riskine karşı alınan tedbirler ve geliştirilen düşünceler neticesinde ortaya kondu. 

Elhasıl, depremler her ne kadar bir açıdan kötü gibi görünse bile, bir başka açıdan insanlığın kalkınmasına, gelişmesine, düşünmesine, üretmesine neden oldu. İşte bu açıdan depremlere bakmak gerekir.  

Bakara Suresi'nin 216. ayetine bakalım:

"Belki de sizin hoşlanmadığınız şey, hakkınızda hayırlı olur; hoşlandığınız şey ise sizin için bir şer olur. Allah bilir, siz bilmezsiniz."

 

 


Selam ve dua ile...
Sorularla Aile

Yazar :
Sorularlaaile.com
Kategori :
Manevi Hayat
Okunma Sayısı
1,010

Yorum ve Benzer İçerikler

Dikkat: Lütfen sorularınızı Buraya Tıklayarak sorunuz. Yorum alanındaki sorular dikkate alınmamaktadır

Yorum bulunamadı! Bu içeriğe henüz hiç yorum yapılmamıştır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!