• user warning: Got error 28 from storage engine query: SELECT tn.vid AS node_vid, td.*, v.name as vocabulary FROM term_data td INNER JOIN term_node tn ON td.tid = tn.tid INNER JOIN vocabulary v ON v.vid = td.vid WHERE tn.vid IN (4506) AND td.vid IN (1) ORDER BY td.weight, td.name in /home/sorularlaa/domains/sorularlaaile.com/public_html/sites/all/modules/views/modules/taxonomy/views_handler_field_term_node_tid.inc on line 85.
  • user warning: Got error 28 from storage engine query: SELECT DISTINCT node.nid AS nid, comments.name AS comments_name, comments.uid AS comments_uid, comments.homepage AS comments_homepage, comments.timestamp AS comments_timestamp, comments.comment AS comments_comment, comments.format AS comments_format, comments.cid AS comments_cid, comments.nid AS comments_nid FROM node node LEFT JOIN comments comments ON node.nid = comments.nid INNER JOIN node node_comments ON comments.nid = node_comments.nid INNER JOIN node_access na ON na.nid = node.nid WHERE (na.grant_view >= 1 AND ((na.gid = 0 AND na.realm = 'all') OR (na.gid = 0 AND na.realm = 'private_author'))) AND ( (node_comments.comment not in ('0')) AND (comments.status = 0) AND (node.nid = 4506 ) )ORDER BY comments_timestamp DESC LIMIT 0, 10 in /home/sorularlaa/domains/sorularlaaile.com/public_html/sites/all/modules/views/includes/view.inc on line 810.

Dijital dünya sosyal fobiye yol açıyor

necaticetin | Sal, 29/10/2019 - 16:23 | Makale
1,139
Dijital dünya sosyal fobiye yol açıyor
 
Küçük yaşta cep telefonu kullanımı, ilerleyen dönemde dijital dünyayla bağlantılı olarak sosyal fobiye yol açabiliyor.
 
Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, çocukların küçük yaşta cep telefonuyla tanışmasının bağımlılığa, ilerleyen dönemde ise dijital dünyayla bağlantılı olarak sosyal fobiye yol açabildiğini söyledi.
 
Prof. Dr. Tarhan, toplumda, bilgisayar ve televizyonun "ucuz bakıcı" gibi görüldüğünü söyledi.
 
Küçük yaştaki çocukların eline cep telefonu verildiğini anımsatan Tarhan, "Çocuk onunla oynarken anneler rahat ediyor ama bu durum ilerde çocuklarımızı birer bağımlı hale getiriyor" dedi.
 
"Sosyal fobisi olan çocuklar göz teması kurmaz"
 
Tarhan, ilkokul döneminde yaşanan sıkıntıların ergenliğe de yansıdığını ifade ederek, şunları anlattı:
 
"Gençlerin, odasına kapanıp aile bireyleriyle bile iletişim kurmaması veya ebeveynleri dışında sosyal hayata karışmak istememesine neden olan sosyal fobinin altında yatan neden dijital dünya. Sosyal fobisi olan çocuklar göz teması kurmaz, bildiği halde sınıfta parmak kaldırmaz, öğretmen soru sorduğunda yüzü kıpkırmızı olur, sesi titrer ve heyecanlanır."
 
"Sosyal ve psikolojik izolasyon tespit edilen çocuklar dünyadan kopuk yaşıyor"
 
Sosyal kaygıya sahip olan çocukların toplum içerisinde bulunmak istemediği için aşırı kaygıya maruz kaldığını aktaran Tarhan, "Sosyal fobi, bizim kültürümüzde 'efendilik' olarak kabul edilen ve 'vur ensesine, al ekmeğini' şeklinde anlatılan aslında utangaçlık duygusu ve kaygısı olanlarda gördüğümüz durumdur" ifadesini kullandı.
 
Tarhan, tek ilgi alanı bilgisayar olan çocukların, arkadaşları olmadığı için ders dışında sadece bilgisayarla ilgilendiğini dile getirdi.
 
Konuyla ilgili Manchester Üniversitesinde 55 bin kişi üzerinde bir araştırma yapıldığını aktaran Tarhan, çalışmanın sonuçlarına ilişkin şu değerlendirmede bulundu:
 
"16-24 yaş arası grubundaki kişilerde sosyal ve psikolojik izolasyon tespit edilmiş. Sosyal ve psikolojik izolasyon tespit edilen çocuklar dünyadan kopuk yaşıyor. Öyle ki bütün dünya genelinde 'Evliliğe ne gerek var, ev alıp ömür boyu borç mu ödeyeceğim, dini, milli ve ideolojik aidiyetlere ne gerek var' diyen bir gençlik ve nesil geliyor. Bunlara dijital nesil, dijital bağımlılık diyoruz."
 
"Ailenin desteği çocukları bilgisayardan uzaklaştırıyor"
 
Tarhan, dijital bağımlılığı olan gençlerin ilgi alanlarını arttırmak gerektiğini vurguladı.
 
Evde, aileyle zaman geçiriliyorsa problem olmadığını ancak herkes oturduğu yerde bilgisayar veya telefonuyla zaman geçiriyorsa çocuğun da haliyle bilgisayara yöneldiğini anlatan Tarhan, "Ailenin destek ve isteğiyle hep birlikte hareket ederek, sosyal etkinlik, tatil ve gezme gibi ortamlar sağlandığı zaman rahatlama alanı oluşan çocukların ilgi alanları da bilgisayardan uzaklaşıyor" diye konuştu.
 
Tarhan, sosyal fobi yaşayan kişilerin beyin kimyasının bozulduğunu ve gerekli görüldüğüne uzmanların ilaç tedavisi ve terapi uygulayabildiğini kaydetti.
 
Kaynak: trthaber.comYazar :

Kategori :

Okunma Sayısı
1,139

Makaleler Yorum ve İçerikler