Dört yaşındaki oğlum, namaz kıldığım zaman ağlıyor ve bana engel oluyor; ne yapmalıyım?

Dört yaşında bir oğlum var, iki aydır namaz kılmama izin vermiyor; gizli gizli kılıyorum. Namaz kıldığımı gördüğünde deli gibi ağlıyor. Yalnız kalmaktan korkuyormuş, anlatıyorum beraber kılalım diyorum, hiçbir şekilde dinlemiyor. Düzelir diye bekliyorum, uyuttuktan sonra kılıyorum namazlarımı. Eşim gelince ya da evde biri olunca sorun yok, hatta kendisi diyor "annecim kıl namazını" diye. Uyanınca da soruyor, anne namazını kıldın mı diye. Evet deyince "Allah kabul etsin" diyor; ama görünce çok ağlıyor. Nasıl yaklaşacağımı bilemiyorum. İnternetten çocuklar için namazla ilgili filmler, çizgifilmler izletiyorum, severek izliyor. Hatta babasının takkesini takıp yanıma geliyor, "Namaz kılan Ali gibi oldum." diyor... Neden böyle oldu bilmiyorum?.. Bazen sadece farzını kılmak zorunda kalıyorum, birkaç kez namazı bozmama sebep oldu, günahı var mıdır?..
Ziyaretçi | Cum, 12/04/2013 - 14:36
Çocukluk
15,039
Değerli kardeşimiz;

Anladığımız kadar ile, çocuğunuzda bir kaygı söz konusu. Bu ise duygusal yoksunluktan kaynaklanıyor. Yani sizin sevginizi doya doya alamıyor olabilir. Bunu gidermek için de onun size ihtiyacı olduğu zaman, hiçbir bahane ve gerekçe göstermeden, elinizdeki işi bırakıp ona yönelecek ve ihtiyacından sonra işinize bakacaksınız...

Namazda, onunla irtibatınız kesiliyor ve onun isteklerine cevap veremiyorsunuz. Sesleniyor, siz ses vermiyorsunuz; dokunuyor, tepki göstermiyorsunuz. İşte bu durum çocuğu kaygılandırıyor. "Acaba annem beni sevmiyor mu, benimle ilgilenmek istemiyor mu?" gibi sorular, çocuğun kafasında uçuşmaya başlıyor. Bu sorular  çocuğu kaygılandırıyor. Kaygı ise, çocukta öfke oluşturuyor. Öfke de agresif olmasına ve ağlamasına neden oluyor.

Yapılması gereken şey, namaz dışındaki diğer her işinizde, çocuk size ihtiyaç hissettiği an, araya hiç zaman koymadan ona yönelmek ve ihtiyacını gidermektir.

Çocuğa yeteri kadar sevgi verip, her ihtiyacında yanında olursanız; zamanla çocuk, namazdaki ilgisizliğinizin özel bir durum olduğunu anlayacak ve kabullenecektir.

Aksi taktirde, her işinizde aranıza girecek ve size bağımlı bir hale gelecektir. Bu durum hem sizi bunaltacak hem de çocuğun kabiliyetlerinin gelişmesine engel olacaktır.

Diğer yandan, namazda siz de agresifleşir ve çocuğu iterseniz, çocuk daha da size yapışır ve zamanla namaza karşı bir tepki oluşabilir çocukta.

Çocuğun namazda sırtınıza çıkması, başınızı çevirmesi, sizi meşgul etmesi namazınıza bir zarar vermez. El, kol, mimiklerinizle çocuğa karşı itici olmamaya dikkat edin. Kısacası tepkisiz durun ve sertleşmeyin.


Selam ve dua ile...
Sorularla Aile

Yazar :
Sorularlaaile.com
Kategori :
Çocukluk
Okunma Sayısı
15,039

Yorum ve Benzer İçerikler

Dikkat: Lütfen sorularınızı Buraya Tıklayarak sorunuz. Yorum alanındaki sorular dikkate alınmamaktadır

Yorum bulunamadı! Bu içeriğe henüz hiç yorum yapılmamıştır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!