Empati Nedir?

Sorularla Aile | Pzt, 27/04/2015 - 10:36 | Makale
4,441
 
Bu kavram Yunanca’daki “empatheia” sözcüğünden gelmektedir ki bu sözcük, “içini hissetmek” anlamına gelip, bir diğer insanın öznel deneyimini anlamayı ifade eder. Daha açık şekilde ise empati, etkileşim veya ilişki halinde olduğumuz diğer kişinin duygu ve düşünce dünyasını olabildiğince anlamaya çalışmak anlamına gelir.
 
Empatinin olabilmesi için insanın önce kendi duygu ve düşünce dünyasına ilişkin farkındalığınm artması gerekir. Kişi ancak kendi içsel dünyasının, duygu ve düşüncelerinin ve bunların davranışları ile ilişkisinin farkındaysa karşısındakinin duygu dünyasını anlamaya açık olabilir.
 
Bir başkasının duygularını okumak, ne hissettiğini anlamak, onun ses tonunu, duruşunu, sessizliklerini, seçtiği kelimeleri, vurgulamalarını, tonlamalarını ve bütün bu işaretler arasındaki duygu tonunu anlamaya çalışarak mümkündür.Çoğumuz iletişimi kelimelerimizle sağladığımıza inanırız ancak kelimeler iletişimin ancak %25’ini oluşturmaktadır.
 
Konusu duygular olduğunda ise kelimeler çoğunlukla sözsüziletişimin anlattığından çok daha azını anlatırlar. Çoğu insan duygularını kelimelere dökmekte zorlanır ancak ses tonu, duruşu,tonlaması, vurgusu, göz teması, niyet ettiğimizden çok daha fazlasını anlatır.
 
 
Yazar: Uzm.Psk. Zehra Erol 
             Uzm.Psk. Sinem ÖztepYazar :

Kategori :
Aile ve Sosyal Hayat
Okunma Sayısı
4,441

Makaleler Yorum ve İçerikler

Dikkat: Lütfen sorularınızı Buraya Tıklayarak sorunuz. Yorum alanındaki sorular dikkate alınmamaktadır

Yorum bulunamadı! Bu içeriğe henüz hiç yorum yapılmamıştır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!