Empati Olmadığında Hayat Nasıl Olur?

Sorularla Aile | Çrş, 29/04/2015 - 09:48 | Makale
2,234
 
Hiçbir insan her an empatik olamaz. Özellikle kendi gularımız yoğun olduğunda karşımızdaki kişinin duygularına odaklanabilmek, onu anlamaya çalışmak oldukça zordur örneğin öfke anlarında empati duygusu kaybolur. Öfke anlarında karşımızdaki kişinin ne hissettiğine dair işaretleri algılamak,yorumlamak mümkün değildir.
 
Fiziksel sağlımızla ilgili bir İlgili bir sıkıntımız, ağrı veya acımız, endişemiz olduğu zamanlar da empatik olmak mümkün değildir. Empati duygusunun hissedilebildiği anlar, rahat, sakin ve olan biteni algılamaya hazır bir ruh halinde olabildiğimiz anlardır.
 
Bazı  insanlarda diğerlerinden farklı olarak empati duygusu gelişmemiştir. Bu büyük oranda geçmişte anne-bebek ilişkisinde duygu paylaşımındaki eksik ve ihmallere bağlıdır.
 
Empati duygusu gelişmediğinde ilişkide karşıdaki kişinin ne hissettiğine yönelik hassasiyet ortadan kalkar ve bu hassasiyetin yerine umursamazlık geçer.
 
Bu kişiler karşılarındaki kişinin yaşadığı sıkıntının, acının, ağrının veya zararın farkında olamadıklarından karşılarındaki kişiye rahatlıkla fiziksel ve/veya ruhsal acı verebilirler. Bir diğerinin ne hissettiğini anlama becerisi olmadığında, kişi daha soğukkanlı ve acımasız, büyük ihtimalle zarar verici ve incitici olacaktır. Suçlular büyük oranda bu özellikte insanlardır.
 
Ahlaki yargılar da empati becerimiz üzerine şekillenirler. Acı çeken, tehlikede olan, mahrumiyet yaşayan veya zarara maruz kalan insanların sıkıntısını paylaşabilmemiz empati pecerimizin gelişkinliği sayesinde mümkün olur. Ancak bu sayede bir diğerinin acısına ve sıkıntısına ortak olabilir, bu kişilere destek sağlayabiliriz.
 
Yazar: Uzm.Psk. Zehra Erol 
             Uzm.Psk. Sinem ÖztepYazar :

Kategori :
Aile İçi İletişim
Okunma Sayısı
2,234

Makaleler Yorum ve İçerikler

Dikkat: Lütfen sorularınızı Buraya Tıklayarak sorunuz. Yorum alanındaki sorular dikkate alınmamaktadır

Yorum bulunamadı! Bu içeriğe henüz hiç yorum yapılmamıştır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!