Emzirmenin annelere faydaları neler? Hangi hastalıkları önler?

necaticetin | Çrş, 06/02/2019 - 15:31 | Makale
Sağlık
872
Emzirmenin annelere faydaları neler? Hangi hastalıkları önler?
 
Faydaları yapılan araştırmalarla da kanıtlanmış olan emzirmenin faydaları sadece bebeklerde değil anneler için de geçerli! Emzirmenin annelere faydaları ise şöyle...
 
İlk altı ay yalnızca anne sütü ile beslenilmesi gerektiğini vurgulayan uzmanlar, emzirmenin hem anne için hem de bebek için inanılmaz faydalarının olduğunu söylüyor. En az iki yıl kadar anne sütü alınmasının bebeğin gelişimine olumlu etkiler sunacağını belirten uzmanlar, emzirmenin anne sağlığına olan etkisini de emzirme sırası ve emzirme sonrasındaki faydaları şeklinde iki ana gruba ayırıyor.
 
EMZİRME DÖNEMİNDE ANNEYE OLAN FAYDALARI
 
Bebeğini erkenden emzirmeye başlayan annelerde doğumdan sonra görülen kanamaların riski oldukça azalır. Kanama daha seyrek görüleceği için kanamaya bağlı olarak görülen çarpıntı, halsizlik ve yorulma gibi rahatsızlıklar da haliyle daha nadir görülecektir.
 
Bedensel faydalarının yanı sıra ruh sağlığı bakımından da olumlu etkileri bulunduran emzirmede ten tene temas hakim olacağından dolayı anne ile bebeğin arasındaki bağı kuvvetlendirir.
 
Süt üretimini sağlayan Prolaktin hormonu endişe ve kaygıyı azaltarak annenin psikolojisini olumlu etkiler.
 
Psikolojik rahatsızlıkların en sık görüldüğü aralık doğum sonrasındaki dönemdir.
 
EMZİRME SONRASINDA ANNEYE OLAN FAYDALARI
 
Yapılan araştırmalar, annenin bebeğini emzirmesinin meme kanseri riskini azalttığını gösteriyor. Emzirme süresi ne kadar fazla olursa kanser riskinden o kadar fazla korunuyorlar.
 
Emziren annelerde romatizmal hastalıklar daha seyrek görülüyor. Tip 2 diyabet türünün de görülme sıklığını düşürüyor.
 
KAYNAK: yasemin.comYazar :

Kategori :
Sağlık
Okunma Sayısı
872

Makaleler Yorum ve İçerikler