eşimin ailesi beni sürekli çocuk gibi azarlıyor.

Eşimle 7 yıllık evliyiz ama hep senin ailem benim ailem tartışmalarımız hiç bitmek bilmedi..esim kendi ailesine toz kondurmaz. bana karşı yanlışlarını görse dahi ya sessiz kalıyor ya da savunmaya geçiyor. Kayinvalidemden olmadık hakaretler duydum. Kayınvalidemin görümcesi (halamız) evine gelir kalır ama ne görse dogru yanlış gider... Kaynanamı dolduruyor. Mesela sürekli evde temizlik yapmamı istiyorlar...
mb55 | Cmt, 18/02/2017 - 03:34
1,293
Değerli kardeşimiz;

İslamiyet'te eşlerin hukuku, herkesten önce gelir. Bir ailede karı-koca haricinde kalan akrabalar, aile hukukuna, ailenin işlerine müdahale edemezler. 

Bu konularda pek çok kitap var. Önce kendinizi yetiştirin. Prof. Nevzat Tarhan, Prof. Kemal Sayar, Mehtap Kayaoğlu ve Sema Maraşlı'nın kitaplarını okuyun. 

Eşinizi bu konularda bilgilendirin. Bunu kendiniz yapamıyorsanız, çevrenizdeki bilgili kişilerden yardım isteyin. Bilgili ve güvenilir bir kişi, eşinizi "aile, ailede karar yetkisi kimlerdedir, aileye dışarıdan müdahale etmenin zararları" konularında bilgilendirsin. 

Anne-baba hakkı, eşlerin birbirlerine olan hak ve görevlerinden daha geride yer alır. Bir ailede öncelik, eşlere aittir. Karı-koca eğer önce birbirlerini razı etmeyip, önce kendi anne babalarını razı etmeye çalışırlarsa, bu İslam'a, Kur'an'a ve sünnet-i seniyyeye aykırıdır. 

Eşlerin anne baba ve akrabaları bir yere kadar dinlenir. Ama bir yere kadar... Bir yerden sonra öncelik anne baba ve akrabalarda değil, öncelik eşlerdedir. 

Evinizin temizliğine, temizliğin ne zaman yapılması gerektiğine siz ve eşiniz karar verir. Eşlerin akrabaları bu konularda görüş bildiremezler. Akrabalar, önce kendi evlerinin temizliğiyle ilgilenmelidir. 

Akrabaların haddini aşmaları durumunda, eşinizin o akrabaları ikaz etmesi gerekir. Eşinizin bu konularda cahil olduğu anlaşılıyor. 

Bütün bunları eşinize anlatacak birisinden yardım isteyin. 


Selam ve dua ile...
Sorularla Aile

Yazar :
Sorularlaaile.com
Kategori :
Ailede İletişim , Eşler Arası İletişim , Kayın Aile ve Gelin
Okunma Sayısı
1,293

Yorum ve Benzer İçerikler

Dikkat: Lütfen sorularınızı Buraya Tıklayarak sorunuz. Yorum alanındaki sorular dikkate alınmamaktadır

Yorum bulunamadı! Bu içeriğe henüz hiç yorum yapılmamıştır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!