Eşimle çok mutsuzum bana karşı sevgisiz ilgisiz kalbinde sevgi yok boşanmak istiyorum dinen günahı varmı bi kadın olarak ..??

Selamun aleyküm Eşimle yaklaşık 3 senedir evliyim. Birde oğlum var 1 yaşında . Eşim bana karşı çok ilgisiz kalbinde bana karşı sevgi yok bunu görebiliyorum. onun bana böyle olması beni çok üzüyor yıpratıyor.daha yeni olan birşeyden bahsetmek istiyorum. Ailemle ilgili ailemin evinde tatsız bir duruma rastladım.aile içi sorunlar falan o gün evime geldim morelim çok bozuktu kocamdan şefkat istedim sadece şefkat bi sarılmak ama o beni yüzüme bakmadan itti o an yıkıldıM. Yerle bir oldum bütün gururum incildi o günden beri ona sevgi göstermiyorum. O beni sevmiyor zaten sürekli tartışma huzursuzluk yaşıyoruz. Ben böyle olsun hiç istememiştim kendime boşanmayı şu durumda bile yakıştıramıyorum ama mutsuzum boşanmak istiyorum dinen ben istiyorum diye günaha mı giriyorum.
Anonim | Pzt, 21/09/2015 - 23:45
Boşanma
5,155
Değerli kardeşimiz;

Boşanma düşüncesi eşinizle yaşadığınız sıkıntılardan dolayı bulduğunuz, size göre bir kurtuluş yolu, ancak başka başka birçok problemin de başlangıç noktası olduğunu unutmamalısınız. Bu nedenle, eğer evliliğinizde fiziksel şiddet yok ise veya eşinizin alkol ve madde bağımlılığı gibi problemleri yok ise öncelikle evliliğinizi kurtarmaya çalışmalısınız.

Evlilik içinde çatışmaları, tartışmaları, güzellikleri, mutlulukları, karşılıklı beklentileri barındıran uzun bir süreçtir. Siz de şimdiye kadarki evlilik sürecinizde acı tatlı birçok olay yaşamışsınızdır. Geçmiş günlerinize baktığınızda, yaşadıklarınızı uzun uzun değerlendirdiğinizde sizde böyle olduğunu göreceksiniz. Ancak şuan eşinizin sizin beklentilerinize karşılık vermemesi ve mutsuzluklarınız yaşadığınız güzellikleri gölgelemekte ve bu anıları düşünmenize engel olmaktadır. Evlilik problemleri yaşayan çiftlerle yaptığımız görüşmelerde bir haftada 5 gün mutluyken 1-2 günlük yaşadıkları tartışmaların geçirdikleri o mutlu günleri görmelerine engel olduğunu ve güzel günlerini silip attığını görüyoruz. Siz de şuan yaşadığınız olumsuz olaylardan dolayı evliliğinizi bitirme düşüncesine sahip olmuşsunuz. Bu olumsuzluklar boşanma fikrinden rahatsız olduğunuz halde sizin de böyle düşünmenize sebep olmuş.

Boşanma gibi tüm hayatı etkileyen zor bir kararı almadan ve ilerde “keşke” dememek için yapmanız gereken şey, bu tarz olumsuz düşüncelerle kendinizi daha fazla bunaltmaktan vazgeçerek evlilik sorunlarınızı ortaya koymalı ve tek tek bunların çözümlerine odaklanmalısınız. Sorunuzdan anlaşıldığı kadarıyla eşinizle aranızda ciddi iletişim problemleri var. Öncelikle eşinizle konuşurken yaptığınız iletişim hatalarını değerlendirmeli ve bu problemi gidermelisiniz. Eşler konuşurken, tartışırken ve ya çatışmalarını çözmeye çalışırken yaptıkları en büyük hata birbirlerini suçlar tarzda konuşmaları ve üste çıkma, haklı olma çabasıyla bir birlerini daha fazla kırmalarıdır.   Eşinizle düşüncelerinizi konuşmalı ve hissettiklerinizi anlatmalısınız. Bunu yaparken de olaylara sadece kendi pencerenizden bakmamalı, eşinizin beklentilerini, düşüncelerini de önemseyerek yapmalısınız. Ve en önemlisi konuşurken “Ben dili” kullanmalısınız. Yani konuşurken “sen bana şöyle yaptın, sen bana böyle yaptın” gibi cümleler kurmaktan ziyade “sen beni itince gururum incindi, kendimi çok kötü hissettim” demek, hislerinizi doğruca eşinize söylemek eşinizin empati kurmasını ve sizi daha iyi anlamasını sağlayacaktır. Ben dilinin örnekleri yaşadığınız her çatışma için arttırıla bilir. Ben diliyle ilgili sitemizde yazılar bulup okumanızı tavsiye ederim.

Ayrıca evlilikte iki kişilik bir birlikteliktir. Eşinizin size neden böyle davrandığını, beklentilerine onun istediği gibi karşılık verip vermediğinizi de değerlendirmelisiniz. Bu konuda eşinizi yüreklendirmeli ve eşinizin kendisini ifade etmesini sağlamalısınız. Eşinizin beklentilerine karşılık verdiğinizde, onu mutlu ettiğinizde onun sizin problemlerinize ve beklentilerinize daha fazla karşılık verdiğini göreceksiniz. Şunu unutmayınız ki bir birinizin beklentilerini karşılamak için yaptığınız olumlu davranışlar hem sizin, hem eşinizin hem de çocuğunuzun mutluluğunu sağlama çabasıdır.

Son olarak evlilik problemlerini çözerken mümkünse bir evlilik ve aile terapistinden ya da bir danışmanından destek almanızı tavsiye ederim.


Selam ve dua ile...
Sorularla Aile

Yazar :
Sorularlaaile.com
Kategori :
Boşanma
Okunma Sayısı
5,155

Yorum ve Benzer İçerikler

Dikkat: Lütfen sorularınızı Buraya Tıklayarak sorunuz. Yorum alanındaki sorular dikkate alınmamaktadır

Yorum bulunamadı! Bu içeriğe henüz hiç yorum yapılmamıştır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!