Eski çağ ve şimdiki zamana göre evlilik

Benim merak ettiğim ve kafama takılan Konu şu: Bundan 500 yıl önce bu tarz kitle iletişim araçları yoktu ve insanlar 12, 13 yaşlarında evleniyorlardı. Dolayısıyla ahlaki zaaflar fazla olmuyordu ve zina yapmıyorlardı.Fakat günümüzde her yerde cinselliği çağrıştıran fotoğraflar videolar var. Bizim evlenebilmemiz için öncelikle üniversite bitirmemiz, iyi bir iş sahibi olmamız, askerliği yapmamız vs. gerekiyor. Bu da nereden baksanız 26, 27 yaşını buluyor. Peki 26, 27 yaşına kadar etrafımızda o kadar cinsel materyaller varken nefsimize sahip çıkmamız zor olmazmı? Ayrıca niye 1000 yıl önce yaşayanlar erkenden evleniyor(zina yapmıyorlar)da biz evlenemiyoruz? Neden zina tehlikesine maruz kalıyoruz?
uqur55 | Çrş, 12/04/2017 - 19:17
Manevi Hayat
1,381
Değerli kardeşimiz;

Tespitlerinizde haklı olduğunuz yönler var. 

Bundan 500-600 yıl önce insanlar çok daha erken yaşlarda evleniyorlardı. Mesela 15-16 yaşında çoktan evlenmiş oluyorlardı. Dolayısıyla zina yapmıyorlardı. Bunda çok haklısınız. 

Günümüzde evlenmek için üniversite, askerlik, diploma, iş, ev, araba, eşya vb. gibi bitmez tükenmez engeller var evliliğin önünde. Böylece evlenme yaşı 30-35'lere kadar ilerliyor. 

Toplumda genel görüntü ve genel kabul böyle. 

Ancak bu genel görüntünün istisnaları yok mu? Elbette var. Çözüm yolları var. Çareler var. Şimdi bu çözüm yollarını yazalım:

1-Allah, daima samimi kullarının, ihlaslı mü'minlerin yanındadır. 

2-Hakiki imanı elde eden adama, Allah her zaman, her şartta yardım eder. 

3-Allah, sevdiği kulların hatırı için, bütün şartları bir anda, bir çırpıda, çok kısa sürede değiştirebilir. Allah sevdiği kullarının hatırı için, olmazları oldurur. Allah sevdiği kulunun hatırı için, o kuluna layık eş adaylarını gönderir. O eş adaylarının aklını ve kalbini, mükemmel olarak hazırlar. Eş adayının kafasının karışmasını engeller. Ona İslama uygun bir akıl, bir duygu, bir düşünce, bir kafa yapısı, bir gönül ve bir kalp verir. 

4-Allah, sevdiği kulunun hatırına, maddi şartlar gerekiyorsa, maddi şartları verir. Gerekmiyorsa, birbirini Allah için seven genç insanlara, en basit bir evde dahi mutlu olabilmeyi nasip eder. 

5-Allah, her şeye güç yetirir. 

6-Koca dünyayı, koca güneşi, kocaman galaksileri, fırıl fırıl topaç gibi döndüren Allah'a hiç bir şey zor gelmez. Allah, istediği dakikada, genç çiftler için, tertemiz mü'minler için gerekli bütün şartları yaratır. 

7-Allah hakkında hüsnüzan sahibi olun. Yani "Allah, istediği anda benim dualarımı kabul eder, benim evlenmemi temin eder" deyin.

8-Allah en çok kimi sever? Allah, en çok, ahlaklı, dindar, takva sahibi, Kur'an'ın emir ve yasaklarına uyan gençleri, müminleri sever. Allah, çok sevdiği kullarını asla sahipsiz bırakmaz. Onlara her yerde, her durumda, her şartta, her zaman yardım eder. 

9-Ahirzamanın şu günah selleri içinde savrulup gitmeyen, boğulmayan, gözüne, kulağına, eline, diline, beline, ahlakına hakim olan gençleri, Allah öyle çok öyle çok sever ki... Bu sevgiyi tarif etmeye kelimeler, harfler, cümleler yetmez... Allah, güzel ahlak sahibi gençleri her şeyden daha fazla sever. 

10-Her şeye rağmen dayanın! Kendinizi bırakmayın, nefsinizi dizginleyin. Gözlerinizi tam Müslüman yapmaya gayret edin. Harama bakmayın. Dayanın! Allah'a yalvarıp yakarmaya devam edin. Allah'ın sevgisinin, desteğinin ve yardımının sizinle olduğunu çok iyi belleyin.   

11-Gözünüzü ve hayalinizi adam etmeye, terbiye etmeye, Müslüman etmeye gayret edin. Allah her an sizinle. 

12-Allah'ı tanıtan eserler okuyun. Özellikle Risale-i Nur Külliyatı'nı, özellikle bu külliyattan 20. Mektup'u okumanızı tavsiye ederiz. 


Selam ve dua ile...
Sorularla Aile

Yazar :
Sorularlaaile.com
Kategori :
Manevi Hayat
Okunma Sayısı
1,381

Yorum ve Benzer İçerikler

Dikkat: Lütfen sorularınızı Buraya Tıklayarak sorunuz. Yorum alanındaki sorular dikkate alınmamaktadır
uqur55 - 21/04/2017 - 20:09

Allah razı olsun gerçekten çok güzel ve emek vererek cevapladığınız için teşekkür ederim.

cevapla