eşler arası iletişim

Yaklaşık iki hafta önce eşime sormadan, düğünde bana takılan altınları aileme borç olarak verdim ve eşim uzun bir süre benimle konuşmadı. Kendime bir mont aldım. Bazı tartışmalar yaşadık. Bu ve buna benzer bir sürü konulardan anlaşamıyoruz, ne yapmam gerekiyor. Yardımcı olur musunuz?
mrwzrnkl | Cum, 06/01/2017 - 10:48
Ailede İletişim
153
Değerli kardeşimiz;

Maddi konularda  eşinize danışarak karar almanız daha doğru olur. 

Erkekler kendilerine danışılmasından hoşlanırlar. Siz önemli konularda eşinize danışın. Onunla tartışmayın. Elbette en basit konularda bile eşinize danışmanız gerekmez. Ama siz bu konularda biraz eşinize zaman verin. Evlilikte bazı konular zamanla halledilir. 

Eşiniz her zaman ilk danışacağınız kişi olsun. Kendi akrana çevreniz, evlendikten sonra asla ön plana geçmesin. Doğru olan eşinizin ön planda olmasıdır. 

Evlilik ve aile ile ilgili bol bol kitap okuyun. Kendinizi yetiştirin. Eşinize sahip çıkın. Onu ezdirmeyin. Başkalarının yanında onu küçük düşürmeyin. Bütün bunlar eşiniz için de geçerli. Ama bütün bu konuları öğrenmesi için ona biraz zaman tanıyın.

Eşinize kalben daha yakın, daha samimi olun. Kendi akrabalarınız size eşiniz kadar yakın olmamalı, olamaz.

Dini sohbetlere katılın. Bu konularda bilgili olan kişilerden yardım isteyin. Güvenilmez, dedikoducu ve aşırı meraklı kimselere asla danışmayın. Kendi aile çevrenizde, arkadaş çevrenizde, akraba çevrenizde uzak durulması gereken kişiler olabilir. Sizi eşinize karşı soğutabilecek kimselerden uzak durun.  

Mehtap Kayaoğlu, Prof. Nevzat Tarhan ve Prof. Kemal Sayar'ın kitaplarını okuyun. Bunlara benzer eserleri okuyun.

Kendi eşinizle ilgili konularda, anne-baba ve akraba çevrenizi karıştırmayın. Onların müdahale etmesine izin vermeyin. Önce kendiniz çözmeye çalışın. Çözülmüyorsa, güvenilir, bilgili insanlardan yardım isteyin.

Allah'a dua edin. Hatalarınızda ısrar etmeyin. Bir konuda doğruyu öğrenince, hemen yanlıştan dönün. Eşinize geçmişte yanlış davrandıysanız, özür dilemekten korkmayın. Hataları ile yüzleşen ve hatalarını kabul edip değiştiren kişiler, Allah'ın sevdiği kişilerdir. 

Eşiniz sizden şu gibi cümleler duymak ister: "Seninle olayım, gerekirse aç kalayım. Sen benimle ol da, mont olmasa olur, ev olmasa da olur, eşya olmasa da olur..."

Evlilikte problemler bir anda değil, zamanla çözülür. Yeter ki siz, eşinize sahip çıkın, onu ezdirmeyin. Bilgili, inançlı, zarif bir kişi olmaya gayret edin. Tatlı dil yılanı bile deliğinden çıkarır.  

Bütün bunlar eşiniz için de geçerli. Eşinize bunları siz yavaş yavaş anlatın. İncitmeden anlatın. Veya sizden çok daha güzel anlatacak birileriyle tanıştırın. Sizin ve eşinizin manevi konularda yetişmeniz, okumanız, öğrenmeniz son derece önemli.

Kin gütmeyin, affedici olun.

Selam ve dua ile...
Sorularla Aile

Yazar :
Sorularlaaile.com
Kategori :
Ailede İletişim
Okunma Sayısı
153

Yorum ve Benzer İçerikler

Dikkat: Lütfen sorularınızı Buraya Tıklayarak sorunuz. Yorum alanındaki sorular dikkate alınmamaktadır

Yorum bulunamadı! Bu içeriğe henüz hiç yorum yapılmamıştır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!