Evde hamilelik testi nasıl yapılır? Hamilelik testinde dikkat edilmesi gerekenler

necaticetin | Cum, 26/07/2019 - 15:09 | Makale
Sağlık
295
Evde hamilelik testi nasıl yapılır? Hamilelik testinde dikkat edilmesi gerekenler
 
Hamile olup olmadığınızı merak ediyor ama testi uygulamaya cesaret edemeyecek kadar heyecanlı iseniz, çıkan sonuç sevinç ve heyecanınızı ikiye katlayabilir! Artık hemen hemen herkes tarafından ismi duyulmuş hale gelen hamilelik testlerinin evde en doğru şekilde nasıl yapılacağını ve bu idrar testinin haricinde başka hangi yollarla hamile kalıp kalmadığınızı öğrenebileceğiniz yöntemleri sizler için sıraladık. Hamilelik için kan testi nasıl yapılır? Hamilelik testi ne zaman yapılmalı? Evde hamilelik (idrar) testi uygulama teknikleri...
 
İster planlı ister plansız olsun adet döneminiz gecikeli epey olmuşsa ve artık vücudunuzda bazı değişik belirtilere de rastlamışsanız hamile kalıp kalmadığınızdan şüphelenmeniz gayet normal! Bu heyecanlı ve stresli bekleyişinizin olumlu ya da olumsuz olmak üzere net bir şekilde öğrenmek için eczaneden reçetesiz satın alabileceğiniz hamilelik testleriyle doğru sonuca varabilirsiniz. Bebek sahibi olmak isteyenler ya da anne olmaya kendini henüz hazır hissetmeyen kişiler, içlerinde şüphe uyandırıp arada kalmaktansa merakını gidermek için evde hamilelik testi uygulayabilir. Yapılması çok basit olan bu testlerin ne zaman uygulanması gerektiğini ve sonucu nasıl öğrenebileceklerini sizler için araştırdık. İşte hamilelik testinin adım adım uygulanışı...
 
İLK AŞAMA: Satın aldığınız hamilelik testi çubuğundaki idrar bölmesine idrarınızı yapın. Ancak, idrarı buraya dökmeden önce biraz idrar akıtmış olmaya dikkat edin.
 
(Kimi testlerin içinde plastik idrar toplama kapları mevcuttur. Bu kaplara idrar yapıp, çubuğa aktarmak daha kolaydır.)
 
- Eğer testin yanında kap verilmemişse, idrar örneği talimatlarını çok iyi okumalısınız. Çünkü bazı hamilelik testi talimatlarında, idrar bölmesine idrarı 5 saniyeden ne daha fazla, ne de daha az yapmanız belirtilir. Bu esnada kronometreden yardım alabilirsiniz.
 
- Çubuktaki sembolleri yukarı bakacak şekilde çevirdiğinize emin olun.
 
İKİNCİ AŞAMA: Plastik kap olan hamilelik testini uygularken; test çubuğunun içine idrar akıtmak için damlalık kullanabilirsiniz. İdrarı 5 ila 10 saniye hamilelik testine akıtın. Bazı markalarda bu süre daha farklı olabiliyor dikkat edin!
 
ÜÇÜNCÜ AŞAMA: Testin talimatında yazılan süre boyunca sonucu bekleyin. Sonuç penceresi yukarı bakacak hizada düz yüzeye test çubuğunu yerleştirin.
 
Standart süre ise; 1 ila 5 dakika arasıdır.
 
DÖRDÜNCÜ AŞAMA: Sonuçları kontrol edin. Talimat bölümünde yer alan sembollerin anlamlarına bakın ve hangi işaretlerin pozitif anlama geldiğini öğrenin.
 
- Testin ekran bölmesinde tek kırmızı çizgi çıkarsa, hamilelik durumu negatiftir. Eğer iki kırmızı çizgi çıkarsa hamilesiniz demektir. Ancak, bu bahsedilenlerden hiçbiri yoksa yeni bir test ile tekrar uygulamalısınız.
 
HAMİLELİK TESTİ NE ZAMAN YAPILMALI?
 
Evde yapacağınız bu testi adet gecikmesi olduğu zaman gecikmeden 14 gün içinde uygulayınız...
 
KAN TESTİ İLE HAMİLELİK BELİRLEME YÖNTEMİ
 
Vücuttaki kanın değerlerine göre yapılan hamilelik testini hastanede kolaylıkla uygulatabilirsiniz. Hamile kalmayı öğrenmek isteyen kadınların bu testte arayacağı sonuç HCG hormonunun olmasıdır. Kanda bu hormon varsa hamilesiniz, yoksa değilsiniz demektir. Hamilelik için yapılan kan testi evde yapılan teste göre daha net bir sonuç gösterir. Nedeni ise hamilelik hormonunun ilk önce kanda ortaya çıkması daha sonra vücuda yayılmasından kaynaklanmaktadır. (Testler iğne ile yapılmaktadır.)
 
''HAMİLEYİM'' DEMENİN EN GÜZEL VE FARKLI YOLLARI!
 
Evde uyguladığınız test sonucu artık iki canlı olduğunuzun müjdesini verdiyse yapacağınız ilk iş doktora gitmek olacaktır. Doktorunuz da onay verdiyse eşinize bu güzel mi güzel haberi vermenin tam sırası! Eşinizle aranızda olan sevgi ve iletişim bağının meyvesi olan bebeğinizi açıklamanın birçok eğlenceli ve ilginç yöntemi var. İşte o yollar...
- İşten eve gelen eşinizi müsait bir anında yakalayıp hiç beklemediği anında eline mercimek tanesi vererek, “Bebeğimiz şimdi bir mercimek tanesi kadar minik.” diyebilirsiniz! Bir anda neye uğradığını şaşıran eşiniz karşısında sevincinizi paylaşabilirsiniz.
 
- Baba adaylarına özel bir kitap seçip güzel bir kutuya koyabilir yanına da bebek bakımı ile ilgili çeşitli nesneler ekleyebilirsiniz.
 
- Sofrayı hazırlamadan önce ufak bir sunum değişikliği ile bebek müjdesi verebilirsiniz! Bardak yerine biberon, çatal- kaşık yerine emzik ve tabak yerine mama kabı koyarak eşinizi şaşkına uğratabilirsiniz...
 
KAYNAK: yasemin.com
 Yazar :

Kategori :
Sağlık
Okunma Sayısı
295

Makaleler Yorum ve İçerikler