Evlilik süresince bekleme, kadının ilk adımı atması ne kadar uygun olur?

Merhaba, bir konu hakkında size danışmak istiyorum. Biliyoruz ki, flört haram.. Kadının veyahut erkeğin karşı cinse ait ettiği bakışları da öyle. Durumu kendi hikayem üzerinden açıklamak istiyorum; Tesadüfi karşılaştığım, sürekli yolumuzun kesiştiği bir bey var. Bakışlarımı her denk geldiğinde "haram" düşüncesiyle çekiyorum. Bu devam eden tesadüfi karşılaşmaların iş yerine yakın oluşuyla beyfendinin ismini soyisimini işini öğrenmiş oldum, kendine ait bir ofisi var. Bu durumu ele alarak bir araştırma yaptım, sordum, soruşturdum. Beyfendinin de benimle aynı yolda oldugunu, kriterlerime denk geldiğini gördüm. Kendisiyle evlilik düşünüyorum. Gidip onunla konuşmanın uygun olmayacağını düşünüyorum. Ondan gözümü sakınırken bunu yapmanın yanlıs oldugunu biliyorum. O'nu seviyorsam onun cennetini de kendi cennetimi de yakmamaliyim.Onun helali olan annesi veyahut ablası, kız kardeşi ile bir görüşme sağlasam, bu dileğimi onlara belirtsem.. Ne kadar doğru olur? Kadının ferd olarak ilk adımı atması doğru mudur? Okulumun bitmesine bir üç yıl var, bu konu da kafamı karıştırıyor. Nikah ne kadar süre zarfında gereklidir? Bu süreçte islami şartlara uygun görüşmeler sağlansa ve okulun bitmesi beklense uygun olur mu? Yoksa üç yıl uzun bir süre zarfı mi?
iremkarahan | Çrş, 15/11/2017 - 10:27
Eş Seçimi , Evlilik
1,286
Değerli kardeşimiz;

Kadının veya kadının ailesinin evlilik adına ilk adımı atması ne dinen ve ne de insaniyeten hiç bir zararı yoktur. Sadece psikolojik ve sosyolojik olarak kadının izzetinin korunması adına tedbirli davranmıştır toplumlar. Ancak bu tedbir zamanla bir kural haline gelmiştir.
Siz beyefendiye ulaşmak adına bir kaç adım atabilirsiniz. En sağlıklı olanı, bir aracıyı devreye koymanız olur diye düşünüyoruz.
Nitekim Hazreti Hatice validemiz de Efendimiz ile evliliği böyle olmuştur. Önce Hatice validemiz talip olmuş ve bir kadını devreye sokmuştur.  Bu konuyu kaynaklardan okumanızı tavsiye ederiz.
Aynı metodu kullanabilirsiniz. Biri gitsin sizden bahsetsin. Ancak sizin ona talip olduğunuzdan söz açmasın. Şayet beyefendi size talip olursa, söz konusu aracı bu imkanı sağlayacağını söylesin ve size teklif getirsin. Siz de kabul etmiş olursunuz ve böylelikle süreç başlamış olur.

Selam ve dua ile...
Sorularla Aile

Yazar :
Sorularlaaile.com
Kategori :
Eş Seçimi , Evlilik
Okunma Sayısı
1,286

Yorum ve Benzer İçerikler

Dikkat: Lütfen sorularınızı Buraya Tıklayarak sorunuz. Yorum alanındaki sorular dikkate alınmamaktadır

Yorum bulunamadı! Bu içeriğe henüz hiç yorum yapılmamıştır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!