Geçim sıkıntısı

Geçim sıkıntısı çekiyoruz. Samimi olduğum birisi var. Nişan yapmak istiyoruz. Parasızlıktan yapamıyoruz. Bitkin ve ümitsizim. Allah'a yalvarmak istiyorum. Ama tam bu sırada "hiç bir şey düzelmeyecek" diye bir vesvese geliyor. Ne yapabilirim?
sevgisevgi19 | Cum, 05/01/2018 - 03:51
1,088
Değerli kardeşimiz;

Beş vakit namazlarınızı kılın. Kur'an öğrenin ve her gün bir iki sayfa Kur'an okuyun. 

Günümüzde nişan ve evlilikler çok büyük masraflarla yapıldığı için insanlar evlenmekten korkuyor. Oysa birer bardak çay ve birer dilim pasta ile pek çok şey halledilebilir. Siz insanların nişan ve düğünlerde gösteriş için harcadıkları milyonlarca liraya bakarak kendinizi üzmeyin. 

Nişan ve düğünde şunlar gerekir:

1-İki tarafın rızası. 

2-İki odalı bir ev, biraz da eşya. 

Bunun dışında kalan şeyler hikâyedir, masaldır, önemsizdir. Bakın nişan ve evlilikte asla önemi olmayan şeyleri sıralayalım:

-Çalgı, çengi, orkestra, abartı, davetiye, araba, süs...

-Masa, sandalye, gazoz, yaş pasta...

-Salon, pahalı kıyafetler, kuaför masrafları, fotoğrafçı...

Bunların çoğu defa İslamiyet'te karşılığı yoktur. Yani bunlar gereksiz işlerdir. 

Risalei nur külliyatını okuyun. Bulunduğunuz yerdeki dini sohbetler katılın. O sohbetlerde düzgün, dindar ve bilgili insanlarla tanışın. Çözemediğiniz problemleri o dindar ve güvenilir arkadaşlarınıza açın. Onlardan yardım isteyin. Onlara akıl danışın. 

Hayat her zaman zorluklarla devam edip gitmez. Her kışın bir baharı, her gecenin bir gündüzü olur. Merak etmeyin, dünyanın dertleri sıkıntıları gelip geçicidir. Allah bir dakikada bulutlarla kaplı gökyüzünü nasıl pırıl pırıl güneşle aydınlatıyorsa... Sizin hayatınızı da işte öyle bir anda aydınlatabilir. Siz yeter ki ümitli olun, dua edin ve biraz da gayret edin. Allah her zaman sizinle. Bunu iyi bilin. Namazlarınızı aksatmayın, her gün Kur'an'dan bir iki sayfa okuyun. 

Peygamberimizin (asm) hayatını anlatan kitaplar okuyun. Onun ne kadar büyük zorlukları aştığını öğrenin, asla ümitsiz olmayın. Necip Fazıl Kısakürek'in "Çöle İnen Nur" isimli kitabını okuyun. Oradan Peygamberimizin (asm) ne kadar büyük zorlukların üstesinden geldiğini öğreneceksiniz. 

Bulunduğunuz yerdeki dini sohbetlere katılmak için şu linki inceleyin, gereken yerleri doldurun:

http://www.feyyaz.org/icerik/bulundugunuz-bolgedeki-risale-i-nur-derslerine-katilmak-ister-misiniz

 

 

 


Selam ve dua ile...
Sorularla Aile

Yazar :
Sorularlaaile.com
Kategori :
Evlilik Süreci , Manevi Hayat
Okunma Sayısı
1,088

Yorum ve Benzer İçerikler

Dikkat: Lütfen sorularınızı Buraya Tıklayarak sorunuz. Yorum alanındaki sorular dikkate alınmamaktadır

Yorum bulunamadı! Bu içeriğe henüz hiç yorum yapılmamıştır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!