GELİN-VALİDE

m.ali | Pzt, 18/03/2013 - 16:28 | Makale
4,085

Gelin-kayınvalide kavgalarına son verecek yeni insan:

“Gelinvalide”

Gelin-kayınvalide çekişmesi hem aile içerisinde büyük huzurluklara yol açar hem de topluma zarar verir. Bu çekişmeden aile içinde gelin, kayınvalide, eş ve çocuklar olumsuz etkilenirken, toplumda da aile müessesi büyük yaralar alır. Gelin ve kayınvalide olmak üzere iki tarafı olan bu çatışmadan kurtulmanın yolu ise “gelinvalide” olarak tek bir kişinin gözüyle olayları değerlendirmekten geçmektedir.

Toplumda gelin ve kayınvalide denince -bazı istisnalar dışında- genellikle bir çatışma, iktidar ve güç mücadelesi akla gelir. Aynı evin içinde yaşayan iki kadın, sudan sebeplerle anlaşamayarak hayatı adeta birbirleri için zehir ederler. İnatlaşmalarla başlayan tartışmalar, bir süre sonra evi ayırmalara hatta boşanmalara kadar gidebiliyor.

Oysa biraz düşünüldüğünde iki kadının iktidar mücadelesi içerisine girmesinin anlamsızlığı çok iyi anlaşılacaktır. Çünkü aslında gücü eline geçirmek isteyen taraf, farkında olmadan karşısında bir rakip oluşturmaktadır. Fıtratının bir gereği olarak insan, kendisine yapılan bir saldırıya doğal olarak bir savunma mekanizması oluşturmakta, bunun sonucu olarak kavgalar kaçınılmaz hâle gelmektedir. 

Her ne kadar bu kavgada iki kişi var gibi görünse de, bu olumsuz tablodan etkilenenlerin sayısı bir hayli fazladır. Her şeyden önce gelin-kayınvalide anlaşmazlıklarının merkezinde olan evlat/eş konumundaki erkek, annesi ve eşi arasındaki kavgalardan olumsuz etkilenmekte, iki kişi arasında bir tercih yapmak zorunda bırakılmaktadır. Eğer erkek burada denge unsuru olamazsa hem kendisi hem de ailesi yara almaktadır.

Anneleri ve babaanneleri arasındaki anlaşmazlığa şahit olan çocuklar ise, bu kavganın belki de en olumsuz etkilenenleri. Kişiliğinin oturma safhasında, evin içerisinde olumsuz tablolarla karşılaşan çocuklar, en çok ihtiyaç duydukları anda sevgi yerine sevgisizliğe şahit olmaktalar. Evlatlarını en iyi şekilde yetiştirmek isteyen bir anne, kayınvalidesine karşı gösterdiği olumsuz tavırların çocuğu üzerinde de etki bıraktığını bilse, acaba yanı davranışlarını sürdürür mü?

Tabii ki bu kutuplaşmadan gelin ve kayınvalide de nasiplerini almaktadır. Aile içerisinde otorite olmaya ve gücü elinde tutmayan çalışan taraflar aslında birbirlerine büyük zarar vermektedirler. Anne, evladının nazarında eşine baskı uygulayan kişi, eş ise kocasının nazarında annesine karşı gelen insan konumuna düşmektedir.

Gelin-kayınvalide çekişmesinden etkilenen bir diğer kesim is,e toplumun kendisidir. Gelin-kayınvalide çatışması, evlilik konusunda bazı insanları olumsuz düşüncelere sevk edebilir. Ayrıca gelin-kayınvalide geçimsizliği hakkında yapılacak olan dedikodular toplumu ifsad ederek aile kurumuna zarar verir. 

Ne yapılmalı?

Kişilere ve topluma bunca zarar veren bu çekişmenin önüne geçmek hiç de zor değil aslında. Yapılması gereken tek şey her iki tarafın birbirlerine karşı anlayış ve saygı çerçevesi içerisinde yaklaşması. Birbirlerini “gelin” ve “kayınvalide” olarak iki farklı insan olarak konumlandırmak yerine tek bir insan gibi hareket etmek, çatışma ve çekişmelerin önüne geçecektir. Evin içinde gelin ve kayınvalide olarak sıfatlandırılan kişilerden "birisinin aslında geçmişin gelini, diğerinin de geleceğin kayınvalidesi" olduğu düşünüldüğünde, tek bir kişiden bahsedildiği daha rahat anlaşılacaktır.

Bediüzzaman Said Nursî’nin “Bir köyde iki muhtar olmaz” dediği gibi bir evin içerisinde de “Burada benim sözüm geçer, ben ne dersem o olur.” düşüncesinde olan iki kişinin var olması, o evde düzenin olmaması gibi bir sonucu doğuracaktır.

Bu gerçek anlaşıldığında yapılması gereken de kendiliğinden ortaya çıkmaktadır. Birbirlerini rakip olarak gören iki kişi olmak yerine, birbiriyle yardımlaşan tek kişi olabilmek. Aile içerisinde huzuru ve düzeni sağlamanın yolu birbiriyle kavgalı iki kişi olmak yerine tek kişi olmaktan geçmektedir. Gelin-kayınvalide kavgalarına son verecek bu yeni insanın adı da “gelinvalide”dir.

Gelinvalide kimdir?

Günümüzde iki insana da hayatı çekilmez hale getiren, evlat/eş, çocuklar ve topluma büyük zararlar veren “gelin-kaynana” kavgalarının önüne geçmek “gelinvalide” olabilmekten geçmektedir.

Peki, kimdir gelinvalide?

- Gelinvalide, iki kesimin de birbirine karşı anlayış, sevgi ve saygıyla yaklaştığı insandır,

- Gelinvalide, kendisinin bir zamanlar gelin olduğunu, gelecekte de kayınvalide olacağını bilen insandır,

- Gelinvalide, iki kişinin arasındaki güç çatışmasından evlat/eş’in büyük zarar gördüğünü bilen insandır,

- Gelinvalide, evdeki huzursuzluktan en fazla zarar görenlerin, sevgiye ihtiyacı olan çocuklar olduğunu bilen insandır,

- Gelinvalide, birbirinin arkasından konuştuğunda, eline bir şey geçmeyeceğini bilen insandır,

- Gelinvalide, birbirlerinin sırlarını başkalarına anlattığında, toplumun da bozulacağını bilen insandır,

- Gelinvalide, karşısındakine zarar verdiğinde, aslında asıl zararlı çıkanın kendisi olduğunu bilen insandır,

- Gelinvalide, güç ve zorbalığın kendisine bir şey kazandırmayacağını bilen insandır,

- Gelinvalide, karşısındakine iyilik yaptığında kendisinin de iyilik göreceğini bilen insandır,

- Gelinvalide, evin içerisinde rekabetin değil, işbirliğinin olması gerektiğini bilen insandır,

- Gelinvalide, büyüğünün tecrübesinden, küçüğünün enerjisinden yararlanmasını bilen insandır,

- Gelinvalide, büyüğüne hizmet etmenin kendisini manen yücelteceğini, fazilet sahibi yapacağını bilen insandır,

- Gelinvalide, küçüğüne sevgiyle yaklaşmanın kendisine duyulan hürmeti arttıracağını bilen insandır,

- Gelinvalide, evini cennete çevirmek için fedakârlık yapan insandır,

- Gelinvalide, bir gün gelip kavga ettiği insana muhtaç olabileceğini bilen insandır.

Sizleri, birbirini gelin ve kaynana olarak görüp hayatı birbirine zehir eden iki insan yerine, birbirlerinden farklı olmadıklarını ve evlerini cennet bahçesine çevirmenin yolunun tek bir kişiymiş gibi hareket etmekten geçtiğini bilen gelinvalide olmaya davet ediyoruz.
Yazar :
Ekrem Altıntepe
Kategori :
Kayın Aile ve Gelin
Okunma Sayısı
4,085