Gençlik nereye koşuyor?

necaticetin | Cum, 19/01/2018 - 13:40 | Makale
Toplumsal Hayat
733
Gençlik nereye koşuyor?
Yakup Tutum
 
 
Ailelere, anne babalara sormak istiyorum! Çocuğunuzla arkadaştan öte yakın olmadıktan sonra, nereden bileceksiniz onun ne halde olduğunu, ne sorunu olduğunu, nelerle boğuştuğunu? 
 
 
 
 
 
Geçtiğimiz yıllarda Recep Koçak ile birlikte hazırlayıp sunduğumuz radyo programımıza madde bağımlılığı uzmanı yazar Fatih Kılıçarslan’ı konuk etmiştik. Daha sonraları o programın kaydını bir kaç kez daha dinledim. O programın kaydını ne zaman dinlesem, yaptığımız zamanlar da yaşadığım duygulardan daha fazlasını yaşıyorum.
 
 
Fatih Bey yıllarını bu konuya vermiş, binlerce vaka ile karşılaşmış, tecrübeli bir madde bağımlılığı uzmanı. Programda bizimle paylaştıkları da tamamen yaşanmış olaylardı. Uyuşturucu madde kullanımının ülkemiz de ne kadar ileri seviyelerde olduğunu dehşete kapılarak dinlemiştik. Onlu yaşlardaki çocukların direk uyuşturucu madde olmasa bile sentetik bir takım zararlı maddeleri denediklerini, deneyenlerin de zaman için de bağımlı hale geldiklerini anlatmıştı.
 
 
Zaman zaman gazetelerin 3. Sayfalarında ya da televizyon haberlerin de, çeşitli sentetik maddeleri kullandıkları için acınacak hallere düşmüş gençlerin durumlarını üzülerek okuyor, izliyor ve gözlemliyoruz. Bu tip madde bağımlısı gençlerden tanıdıklarım oldu. Bir kız vardı mesela. Uyuşturucu kullanıyordu. Polise yakalandığı için, sanırım ayda bir hastaneden rapor almak zorundaydı. Bana bizatihi kendisi anlatmıştı; hastaneden olumlu rapor alabilmek için, hastaneye gideceği günden önceki üç gün boyunca sadece yoğurt yiyormuş. Yoğurt kandaki uyuşturucu maddeleri atıyormuş. 20 yaşından ufak bir kızdı bu. Ve gençliğinin baharında elinde avucunda ne varsa uyuşturucuya yatırıyordu. Zaman zaman yaptığımız sohbetlerden anladığım kadarıyla bir erkek arkadaşı sayesinde başlamıştı uyuşturucuya. Çünkü sonradan bu kızın erkek arkadaşı olduğnu öğrendiğim çocuğunda uyuşturucu kullanmaktan zaman zaman karakola düştüğünü öğrenmiştim.
 
 
Uyuşturucu maddeler tüm dünya da çok büyük bir ticari meta olarak satılmaya devam ediyor! Bu ürünleri üreten baronlar dünyanın her yerinde özellikle gençleri bu maddelere bağımlı hale getiriyor. Bir kere kullanan, nasıl bir şey diye merak eden, vücuduna bir kere aldığında zaten bir daha uzaklaşamıyor! Bu insanlık düşmanlarına, para simsarlarına bağımlı hale geliyorlar! Özellikle de gençleri kendilerine köle ediyorlar! Yoksa 15 yaşında bir genç nereden bilsin uyuşturucu nedir, nasıl temin edilir, nasıl kullanılır!
 
 
Fatih beyin radyo programında anlattıklarına dönecek olursak, aileler çocuklarının madde bağımlısı olduğundan kesinlikle haberdar değil! Boşlukta olan, bir sıkıntısı olan gençler / çocuklar bir şekilde bulaşıyorlar bu melanete! Çocuğunu dini eğitim vermesiyle bilinen bir okula gönderen dindar bir aile, ancak karakola düşünde oğullarının bağımlı olduğunu öğreniyor. Koşup karakola gittiklerinde, polisden öğrendikleri karşısında dehşete kapılıyorlar! Çocukları bağımlı ve uyuşturucu alabilmek için hırsızlık yaparken yakalanmış! Anne babalar, çocuklarını evden okula uğurluyor. Orda ne yapıyor bu çocuk, kimlerle takılıyor, nerelere gidiyor, hiç birinden haberdar değil! Eve gelip odasına kapanan çocuğu ne yapıyor bundan da  bihaber!
 
 
Ailelere, anne babalara sormak istiyorum! Çocuğunuzla arkadaştan öte yakın olmadıktan sonra, nereden bileceksiniz onun ne halde olduğunu, ne sorunu olduğunu, nelerle boğuştuğunu? Kendini uyuşturucunun öldürücü kollarına atınca, kaybedince mi anlayacaksınızz aslında hiç çocuğumuzla ilgilenmediğimizi!
 
 
Tüm ailelerin çocuklarıyla çok yakından ilgilenmesi gerekiyor! Hiç kimse benim çocuğum kullanmaz, kullanmıyordur demesin! Yukarda anlattığım gibi o kadar çok örnek ve yaşanmış hadise var ki! Sizlerden ricam, www.iyilikolsun.com sitemize girip, sağ üstte bulunan arama bölümüne “Fatih Kılıçarslan” yazarak bulabileceğiniz, Fatih Bey’i konuk ettiğimiz radyo programını mutlaka dinlemeniz.
 
 
Konunun ne kadar ciddi olduğunu, bu konu da Türkiye’deki sayılı uzmandan biri olan Fatih Bey’i dinlediğiniz de daha iyi anlayacaksınız. Her şeyden önce de, bu konunun ne kadar önemli olduğunu anne babalar başta olmak üzere tüm toplumun, her birimizin çok iyi kavramamız ve bilinç sahibi olmamız gerekiyor. Bu konu da yazmaya devam edeceğim.
 
 KAYNAK: kulturdunyasi.comYazar :

Kategori :
Toplumsal Hayat
Okunma Sayısı
733