Hamile kadınlar telefondan uzak dursun

necaticetin | Cmt, 07/10/2017 - 13:20 | Makale
Hamilelik
531
Hamile kadınlar telefondan uzak dursun
 
Kadın Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Doç. Dr. Hakan Çoksüer, hamile kadınların cep telefonu kullanmalarının bebeğe ciddi zararlar verdiğini söyledi. Cep telefonunun anne karnındaki bebeğe hiperaktivite ve nörolojik bozukluğa sebep olduğunu açıklayan Dr.Çoksüer, bu hastalıkların bebeklerin yüzde 7'sinde görüldüğünü ifade etti.
 
 
Hamilelerde cep telefonu kullanımıyla ilgili açıklamalarda bulunan Kadın Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Doç. Dr. Hakan Çoksüer, hamile kadınların cep telefonu kullanırken iki kez düşünmesi gerektiğini ifade etti.
 
Cep telefonlarının günümüzün vazgeçilmez bir parçası haline geldiğine işaret eden Doç.Dr.Çoksüer, "Fakat cep telefonlarının vermiş olduğu zararları çoğumuz bilmiyoruz. Çalışmalar, cep telefonların aslında çok masum olmadığını ve ciddi zararları olduğunu gösteriyor. Son yıllarda yapılan çalışmalarda, hamilelik esnasında cep telefonu kullanımının bebeklerde çocuklarda, dikkat eksikliği, hiperaktivite ve nörolojik bozukluğa neden olduğu gözlemlenmiştir. Hamilelik döneminde cep telefonu kullanımı, çocukların yüzde 93'ünde normal fakat yüzde 7'sinde nörolojik problemler ve dikkat eksikliği olduğu görülmüştür" dedi.
 
Doç.Dr.Çoksüer, fareler üzerinde yapılan başka bir çalışmada da, cep telefonu kullanıldığında doğum sonrası farelerde de ciddi anlamda beyin harabiyeti olduğunun gözlemlendiğini dile getirdi.
 
Cep telefonunu kulaklıkla kullanın
 
Cep telefonunun zararlarından kurtulmak için belli başlı yollara başvurabileceklerini aktaran Doç. Dr. Çoksüer, şöyle devam etti:
 
"Mümkün olduğu kadar cep telefonu kullanırken çok kısa süreli kullanmak lazım. Gece yatmadan önce yatak odasında bulundurmamız gerekiyor, yatak odasından çıkartmamız gerekiyor. Mümkün olduğu kadar bulunduğumuz ortamın en uzak bırakmak gerekiyor. Diğer bir önleyici mekanizmamız özellikle cep telefonu kullanırken kulaklık kullanarak önlem alabiliriz. Diğer bir önlem de özellikle hamile bayanlarda cep telefonunun vücuduna temas etmeyecek şekilde cep telefonlarını taşımalarını öneriyoruz. Cep telefonunu karından uzak mümkün olduğu kadar vücutta temasını en aza indirecek şekilde taşımak gerekiyor. Bu şekilde biz artık cep telefonun zararlı etkilerinden minimalde olsa biraz daha korumuş oluyoruz."
 
KAYNAK: yenisafak.comYazar :

Kategori :
Hamilelik
Okunma Sayısı
531

Makaleler Yorum ve İçerikler

Dikkat: Lütfen sorularınızı Buraya Tıklayarak sorunuz. Yorum alanındaki sorular dikkate alınmamaktadır

Yorum bulunamadı! Bu içeriğe henüz hiç yorum yapılmamıştır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!