Kayınpeder-gelin, kayınvalide-damat münasebeti nasıl olmalıdır?

m.ali | Per, 25/04/2013 - 08:02
12,123
Değerli kardeşimiz;

Nur sûresi 31. âyette geçen "kocalarının babaları" ifadesi ile Nisa sûresinde geçen "hanımlarınızın anneleri" ifadeleri, bu meselenin aslını teşkil ediyor. Yani bir hanım için kayınpederi, bir erkek için de kayınvalidesi gerçek baba ve annesi gibidir, aralarında ebedî mahremiyet vardır. Hiçbir şekilde, oğlu ölse veya hanımını boşasa da kayınpeder geliniyle, damat da kayınvalidesi ile evlenemez.
 
Fıkıh dilinde "hurmet-i müsâhere" şeklinde bir tabir vardır ki, "akrabalığa benzeyen bir yakınlık" demektir. Yani kişi, bu insanlarla evlilik yoluyla akraba olmuştur.
 
Hanefi mezhebine göre, bir damat kayınvalidesinin, bir gelin de kayınpederinin elini öper veya tenine dokunursa, her iki taraftan birinde cinsel haz ortaya çıkarsa gelin-damat diğer bir ifade ile karı-koca birbirlerine haram olurlar. Yani esas itibariyle damat kayınvalidesinin, gelin de kayınpederinin elini öpebilir, tokalaşabilir; ancak yukarıda sözü edilen mahzurun ortaya çıkmaması için bir tedbir olarak tarafların birbirlerinin tenine dokunmaması daha uygun görülmüştür.
 
Ancak bu hüküm Hanefi ve Mâliki mezhebine göredir. Şafiî ve Hanbelî mezhebine göre bu yolla haramlık sabit olmaz. Böyle bir halle karşılaşılmış olsa bile Şafiî mezhebini taklid etmek mümkündür. Onun için bu konularda müsamahalı olmak en güzelidir. Çünkü bazı bölgelerde ve ailelerde erkeğin kayınvalidesinin, hanımın da kayınpederinin elini öpmemesi çok yanlış anlaşılmakta ve bu durum aile bağlarını koparacak tartışma ve münakaşalara kadar varmaktadır.
 
Ciddi bir sorunla karşı karşıyasınız. Bu sorunu çözerken takip edeceğiniz yol ve yönetmler yöntemler çok önemlidir. İşi çözecek olan sizin eşinizdir. Yani kilit nokta eşinizdir. Ancak eşinizi çözecek olan da sizin üslup ve tavırlarınızdır.
 
Eşinize baskı kurarak, bağırıp çağırıp inatlaşarak problemleri çözmeye çalışırsanız, bu işi daha da zorlaştırırsınız. Ancak eşiniz ile insan insana bir sohbet içinde sorunu çözebilirsiniz. Eşinizin vicdanına hitap edin, duygularını devreye sokun.
Mesela şöyle bir ilişki ve üslup içinde olabilirsiniz:
Eşinizin ruh halinin iyi olduğu bir zaman diliminde, çayınızı baş başa içerken, konuyu açabilirsiniz.
 
"Konumun itibarı ile senin çok zor durumda olduğunu biliyorum. Bir tarafta anne baban, diğer taraftan ben ve çocuklar. İki arada kalmışsın. İkisini de bırakamazsın. Sana hak veriyorum. Bu konuda sana yardımcı olmak isterim. Ne yapacağımıza, artı ve eksileri ortaya koyarak karar verelim istersen. Çünkü bağırıp çağırarak doğru karar veremeyiz..."
 
diyerek bir giriş yapın...
 
Bu arada otomatik tüfek gibi, çok hızlı konuşmayın. Yavaş yavaş konuşun. Bu arada eşiniz de bir şeyler söylemek isteyebilir. Onun tepkisine dikkat edin.
"Öyle bir yol izleyelim ki, çocuklarımız zarar görmesin. Sen de çocuklarımızın içki içmesini stemezsin herhalde. Ama ne yazık ki, yakın akrabalar çocuklara her şekilde örnek oluyorlar."
diyerek devam edin. Sonrası kendiliğinden akar gider.
 
Şu teklifler / uygulamalar yapılabilir:
 
- Mesela onları bazen evinize davet edin. Zira sizin evde torunları ile beraber olurlar. İkramları siz yapacağınız için, içki söz konusu olmayacaktır.
- Veya eşiniz anne babası ile konuşsun, "çocuklarımızın yanında içki içmeyin" diye...
- Siz de eşiniz için kısa süreli de olsa zaman zaman uğrarsınız onlara.
- Aranızı onlarla iyi tutmaya çalışın. Bir çatışma içine girmeyin, ama ilişkileri rölantiye alabilirsiniz.
 
"Eşim ailesi ile ilişkisini kessin." derseniz, bu kabul edilebilir bir teklif olmayacağı için, ortak bir yol bulmak durumundasınız.
 
Kısacası eşiniz ile sohbet içine girerseniz, hiç ihtimal vermediğiniz çözüm yolları bulursunuz. Hatta eşiniz bu yolları bulur ve size teklif eder. Yeter ki, siz eşinizin yanında olun ve sevgi, şefkat, vicdan duygusuna hitap edin.
Kavga ederek sorunu çözemeyeceğinizi çok iyi bilmelisiniz.

İlave bilgi için tıklayınız:

Hürmet-i müsâherede şehvetle dokunmanın, bakmanın ölçüsü nedir?


Selam ve dua ile...
Sorularla Aile

Yazar :
Sorularlaislamiyet.com
Kategori :
Kayın Aile ve Gelin , Kayın Aile ve Damat
Okunma Sayısı
12,123

Yorum ve Benzer İçerikler

Dikkat: Lütfen sorularınızı Buraya Tıklayarak sorunuz. Yorum alanındaki sorular dikkate alınmamaktadır

Yorum bulunamadı! Bu içeriğe henüz hiç yorum yapılmamıştır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!