Komşular

Biz Türkiye'ye taşınalı 1.5 sene oldu ve ilk defa bir apartmanda yaşıyoruz. Komsulardan okadar rahatsiz oluyorumki gece 1 e kadar gurultu yapıyorlar, komsuluk hakkini dusunmeyen insanlar var maalesef... Böyle düşünmekle ve bundan sıkıntı duymakla günaha girmiş oluyor muyum?
SukutMa | Çrş, 25/01/2017 - 13:54
Komşular
1,820
Değerli kardeşimiz;

Batı ülkelerinde şehirleşme, kentleşme bundan 150-200 yıl önce tamamlandığı için, Batılı ülkelerde insanlar bir çok konuyu öğrenmiş oldular. Şehirde yaşamayı, birlikte yaşamayı, kent hayatını öğrendiler. Bir de Batı'da kanun ve hukuk düzeni çok iyi işledi uzun yıllar boyunca. İnsanlar kanun korkusu olduğu için asla birbirlerinin hukukunu çiğnemediler. 

Ülkemizde durum daha farklı. Cumhuriyetin kurulmasıyla birlikte, bizim insanımız Osmanlı kültüründen bize miras kalan bütün güzellikleri unuttular. Daha doğrusu, zorla unutturuldu. Osmanlı dönemine, Osmanlı kültürüne, Osmanlı medeniyetine savaş açıldı kasıtlı olarak. Aslında Osmanlı Devletindeki şehir hayatı, şehir kültürü, Batı'dan çok daha ileri seviyedeydi. İnsanlar bırakın gürültü yapmayı, ima yoluyla dahi birbirlerini asla incitmezlerdi. Eğer bir evde yaşlı, hamile, bebek veya hasta varsa, o evin çevresinde asla gürültü yapılmazdı. O sokaktan geçen yoğurtçu, sütçü bile son derece sessiz davranırdı. Bizim medeniyetimiz böyle enfes bir medeniyetti. bu güzelliklerin hepsi, Kur'an-ı Kerim'in ve Peygamberimizin (asm), bizim medeniyetimize kazandırdığı güzelliklerdi.

Maalesef Cumhuriyetin ilanıyla birlikte o eşsiz medeniyetimize savaş açıldı. Yazımızı, tarihimizi, maneviyatımızı ve adab-ı muaşeretimizi yitirdik.

Size şunları önerebiliriz:

1-Daha iyi, daha güzel, başka bir mahalleye taşının.

2-Bu olmuyorsa, sizin gibi düşünen diğer komşularınızdan yardım isteyin, gürültü yapan komşuları ikaz edin. Ama bunu  incitmeden yapın.

3-Bu tedbirleri almakla günaha girmezsiniz. Çünkü kendi hakkınızı müdafaa ediyorsunuz.

4-Bu konuyu çözüme katkı sağlama ihtimali olmayan kişilere açmayın. O zaman günaha girersiniz.

5-Bu konuyu çözüme katkı sağlama ihtimali olan kişilere açmanızda hiçbir mahzur yok. Gönül rahatlığıyla danışabilirsiniz.

6-Bu konuyu hukuki yollarla da çözebilirsiniz. Bir avukatla görüşün. Sizi rahatsız eden komşularınıza dava açın.  

7-Her problemin bir çözüm yolu olduğunu unutmayın.

8-İnsanlarla anladıkları dilden konuşun. Bununla hukuki yolları kastediyoruz. Eğer bir kişi, gürültü yaparak çevreyi rahatsız ediyorsa, bundan dolayı Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde hesap vereceğini bilmelidir. 

9-Evinizde bol bol Kur'an-ı Kerim okuyun, okutun. Bu konuda Allah'tan yardım isteyin. Kötülükte ısrar eden ve bilerek kötülük yapmaya devam edenler, eninde sonunda bunun karşılığını görürler. Ya dünyada görürler, ya mahkemede görürler veya ahiretteki mahkemede görürler. Allah, kasıtlı işlenen her kötülüğe bir karşılık verir.

10-Bu konuda size yardım edebileceğini düşündüğünüz uygun kişilere danışın.

11-Apartman yöneticisi varsa, ondan da yardım isteyin.  

 


Selam ve dua ile...
Sorularla Aile

Yazar :
Sorularlaaile.com
Kategori :
Komşular
Okunma Sayısı
1,820

Yorum ve Benzer İçerikler

Dikkat: Lütfen sorularınızı Buraya Tıklayarak sorunuz. Yorum alanındaki sorular dikkate alınmamaktadır

Yorum bulunamadı! Bu içeriğe henüz hiç yorum yapılmamıştır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!