Pediatristler çocukların hayal gücünü geliştirecek oyuncakları öneriyor

necaticetin | Sal, 04/12/2018 - 13:50 | Makale
Çocukluk
219
Pediatristler çocukların hayal gücünü geliştirecek oyuncakları öneriyor
 
Pediatristlere göre, pahalı elektronik oyuncaklar yerine çocukların hayal gücünü ve yaratıcılığını geliştirecek oyuncaklar tercih edilmeli.
 
Pediatristlere göre, bulmaca, boyama kitapları, kart oyunları, toplar ve hatta boş karton kutu çocukların yaratıcılığını geliştiren oyuncaklar arasında.
 
"Bir karton kutu ev haline getirmek veya üzerine bir şeyler çizmek için kullanılabilir" diyen Dr. Alan Mendelshon, küçük yaştaki çocukların oyuncak seçimiyle ilgili yeni bir raporun ortak yazarlarından. 
 
Amerikan Pediatri Akademisinin yayımladığı bir raporda, elektronik ürünlerin yoğun bir şekilde kullanılması çocukların konuşma ve dil gelişimini engelleyebiliyor.
 
Ayrıca çalışma, ABD'li çocukların yüzde 90'ından fazlasının mobil cihaza eriştiğini ve çoğunun 1 yaşından önce kullanmaya başladığını ortaya koydu. 
 
Çocuk doktorları, çocukların 2 yaşına kadar ekran karşısında zaman geçirmemesini, 2 yaş üstünün ise günde 1 saatten az zaman geçirmesi gerektiğini açıklıyor.
 
Ekran karşısında geçirilen zamanın çocukları altüst ettiğini anlatan Dr. Mendelsohn, aynı zamanda bu sürenin sınırlandırılmasının ve kontrol edilmesinin zor olduğunu belirtti.
 
Kaynak: trthaber.comYazar :

Kategori :
Çocukluk
Okunma Sayısı
219