Risalei nur daki söz 14.söz un 1.sualin anlamı ?

Hocam iyi günler. Ramazan Şerifin teravih vaktinde kemal -i neşe ve sürurla , gayet heveskarane şarkıları ve bazen kızların sesiyle radyo ağzıyla (burdaki radyo ağzı ve kız sesiyle anlamı? ), cazibaderane isittirilmesi umumi sebebiyet verir. Sözü yle tam olarak ne anlatilmak istemiş ?
serdar_123 | Sal, 16/01/2018 - 11:41
Manevi Hayat
711
Değerli kardeşimiz;

Üstad Bediüzzaman şöyle ifade etmiş:
 
"Birinci sual: Bu büyük zelzelenin maddî musibetinden daha elîm, mânevî bir musibeti olarak, şu zelzelenin devamından gelen korku ve meyusiyet, ekser halkın ekser memlekette gece istirahatini selb ederek dehşetli bir azap vermesi nedendir?
 
Yine mânevî cevap: Şöyle denildi ki, Ramazan-ı Şerifin teravih vaktinde kemâl-i neş’e ve sürurla, sarhoşçasına, gayet heveskârâne şarkıları ve bazan kızların sesleriyle, radyo ağzıyla bu mübarek merkez-i İslâmiyetin her köşesinde cazibedârâne işittirilmesi, bu korku azabını netice verdi."
 
Bu cümleler şunu anlatıyor sanki:
 
İnsan, günlerini, haftalarını, aylarını, yıllarını... Koca bir ömrü şarkılarla, eğlencelerle, gafletle, maneviyattan uzak bir şekilde geçirirse, moral olarak çöker. Azap çeker. Bu ifadeler sanki günümüzü anlatmıyor mu? Bütün dünyada medya, televizyon ve eğlence sektörü tamamen gaflet ve uyuşukluk saçıyor... Bütün dizilerde, filmlerde, eğlence programlarında maneviyatla alâkası olmayan konular işleniyor... Varsa yoksa aşk, varsa yoksa eğlence, laylaylom kakara kikiri... Böyle gafletle geçen bir hayat, elbette korkularla içiçe olur. Hastalıktan korkarlar, depremden korkarlar, ekonomik krizlerden korkarlar. Nerede tevekkül, nerede ibadet, nerede iman ve takva?
 

Selam ve dua ile...
Sorularla Aile

Yazar :
Sorularlaaile.com
Kategori :
Manevi Hayat
Okunma Sayısı
711

Yorum ve Benzer İçerikler

Dikkat: Lütfen sorularınızı Buraya Tıklayarak sorunuz. Yorum alanındaki sorular dikkate alınmamaktadır

Yorum bulunamadı! Bu içeriğe henüz hiç yorum yapılmamıştır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!