Sıla-yı rahimi kötü akrabalara yapmasak caiz mi?

Kötü akrabalara, zarar verme ihtimali olan yakınlarımıza gitmesek bu caiz midir? Teyze hala amca dayı bunların oğulları kızları veya kız erkek kardeş ve bunların oğulları zarar göreceksek aramayıp sormayıp iletişimi kessek caiz mi?
hayalıinsan | Çrş, 18/04/2018 - 17:09
Akrabalar
1,215
Değerli kardeşimiz;

Bazı akrabalarla samimi olmak, zararlı sonuçlara sebebiyet verebilir. Zararlı akrabalarla mümkün olduğunca resmi ve mesafeli olmak gerekir. İletişimi tamamen kesmek son çaredir. Ama bir problem çıktı diye hemen iletişimi kesmek yanlış olur. Problemli akrabalarla sık sık görüşmemek gerekir. Yılda bir iki defa telefonla görüşülse yeterli olur. 

Sıla-i Rahim, öncelikle anne, baba, kardeşler, teyzeler, amcalar, dayılar, halalar, dedeler, nineler için geçerlidir. Mecburi olarak görüşmek gerekir. Ancak bu kişilerin zarar verme ihtimali varsa, görüşmeler seyrek, resmi ve mesafeli olmalıdır. 

Amca oğlu, dayı kızı, hala oğlu vb. ikinci, üçüncü derece akrabalarda sıla-i rahim olsa iyi olur. Ama bunlar mecburi değildir. Bunların zarar verme ihtimali varsa, çok çok resmi ve mesafeli davranmak, çok uzun aralıklarla _mesela yılda bir defa_telefonla görüşmek yeterli olur.  


Selam ve dua ile...
Sorularla Aile

Yazar :
Sorularlaaile.com
Kategori :
Akrabalar
Okunma Sayısı
1,215

Yorum ve Benzer İçerikler

Dikkat: Lütfen sorularınızı Buraya Tıklayarak sorunuz. Yorum alanındaki sorular dikkate alınmamaktadır

Yorum bulunamadı! Bu içeriğe henüz hiç yorum yapılmamıştır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!