SORUMLULUK SAHİBİ ÇOCUKLAR YETİŞTİRMEK - Psikolog Cansu Küçüködük

necaticetin | Cmt, 11/02/2017 - 16:58 | Makale
Çocukluk
1,224
SORUMLULUK SAHİBİ ÇOCUKLAR YETİŞTİRMEK 
 
Psikolog Cansu Küçüködük
 
 
Her şeyden önce en temelde anne-babanın kendi sorumluluklarını yerine getirdiği, doğru rol-model olduğu, herkesin görev ve sorumluluklarının açık ve net olduğu ailelerde yetişen çocuklar sorumluluk sahibi olur. 
 
 
 
Herkese merhaba! 
 
İlk yazımız hem erken çocukluk dönemi hem okul dönemi hem de ergenlik döneminde; hem bireysel hem de toplumsal boyutta önem taşıyan bir konuyla ilgili olacak. Bu yazıyı okuyan anne-babalardan aşağıda yazılanlara geçmeden önce kendi kendilerine çocuklarının sorumluluk sahibi olup olmadıklarını sormalarını istiyorum. Benzer şekilde gençlerden de kendi çocukluklarını ve şu anlarını düşünmelerini istiyorum. Gerçekten sorumluluklarımızı biliyor ve yerine getiriyor muyuz? 
 
Pek çok anne-baba, okul dönemi ve ergenlik dönemindeki çocukları için “Ben söylemezsem ödevlerini yapmıyor, ders çalışmıyor”, “Odanı topla, kitaplığını düzenli tut diyorum, beni dinlemiyor.”; daha küçük yaşlarda çocuğu olanlar ise “Oyun oynadıktan sonra hiçbir zaman oyuncaklarını toplamıyor.”, “Hala kıyafetlerini bana giydirir, yemeğini bana yedirtir.” şeklinde şikâyetlerde bulunur. İstenilen, beklenen davranışları göstermeyen çocuk “sorumsuz” olarak nitelendirilirken, ebeveyn ve çocuk arasında çatışma çıkmaktadır. Aslında sorumluluk sahibi çocuk yetiştirmek hiç de o kadar zor değildir. Nasıl mı? 
 
Her şeyden önce en temelde anne-babanın kendi sorumluluklarını yerine getirdiği, doğru rol-model olduğu, herkesin görev ve sorumluluklarının açık ve net olduğu ailelerde yetişen çocuklar sorumluluk sahibi olur. Ancak çocuğun yerine onun rahatlıkla yapacağı işleri anne-baba kendi işi gibi düşünür ve yaparsa, dün çocuğun yapması gerektiği söylenen işi yarın anne-baba (örneğin, aceleleri olduğu için ya da çocuk yorulmasın diye vb.) kendisi yaparsa çocukta sorumluluk duygusu gelişimi sekteye uğrar. 
 
Bunların yanında anne babalar çocuklarını yetiştirirken çocuklarının isteklerini, ihtiyaçlarını görmezden gelip kendi bildiklerinden şaşmadıkları zaman, çocuğun bir birey olduğunu kabul etmeyip  ‘Hayır’ dediğinde onu dinlemeyen anne-babalar da çocuklarının bu anlamda gelişimini olumsuz etkilemektedir. Örneğin; daha acıkmadan doyurmak, üşümediğini söylediği halde ısrarla giydirmek, çocuk söylemeden tüm ihtiyaçlarını karşılamak sorumlu davranışların azalmasına sebep olmaktadır. İstek ve iradesi göz ardı edilen, karar vermesine izin verilmeyen, her zaman onun yerine karar verilen çocuklarda sorumluluk davranışı gelişmediği görülmektedir. 
 
ÇOCUĞUNUZUN SORUMLULUK DUYGUSUNU NASIL ARTTIRABİLİRSİNİZ? 
 
Çocuğa neyi, nasıl, ne zaman yapacağını açık, net ve yaşına uygun bir şekilde anlatın.  Çocuğa sorumluluk verirken yaşına ve fiziki durumuna dikkat edin.  Anne baba olarak verdiğiniz sözlerin arkasında durarak örnek olun.  Aşırı koruyucu davranmayın. Çocuğun hata yapabileceğini, hataların ona tecrübe kazandıracağını kabul edin. Yerine getirdiği işlerle ilgili onu onaylayın. Çocuklar bazen kuralları denemek ister. Onların bu deneyimlerinin doğal sonuçlarına katlanmasına izin verin. Sorunlarını onun adına çözmeyin. Yaşına uygun şekilde yardımcı ve destekçi olun.
 
KAYNAK:
 
www.karamangundem.comhttp://www.karamangundem.com/sorumluluk-sahibi-cocuklar-yetistirmek-makale,931.html
 Yazar :

Kategori :
Çocukluk
Okunma Sayısı
1,224