Aile hekimi değiştirme ve sorgulama işlemi E Devlet üzerinden nasıl yapılır?

necaticetin | Per, 09/08/2018 - 10:22 | Makale
Sağlık
2,345
Aile hekimi değiştirme ve sorgulama işlemi E Devlet üzerinden nasıl yapılır?
 
Aile hekimi değiştirme işlemi, evlerinin yakınında hizmet veren hekimlere geçiş yapmak isteyen vatandaşlar için kolaylık sağlıyor. E-Devlet üzerinden kolayca yapılabilecek olan aile hekimi değiştirme işlemi, E-Nabız portalı üzerinden gerçekleştiriliyor. Peki, aile hekimi değişikliği e-devlet e nabız sistemi üzerinden nasıl yapılacak? İşte, o konu hakkında detaylı bilgiler
 
 
Aile hekimi değiştirme ekranı, müdürlüklere gitmeden internet üzerinden kolayca çözüme kavuşturulabiliyor. E-Nabız ekranında yer alan aile hekimi değiştirme ekranı, bazı kriterler dahilinde kolayca tamamlanabiliyor. 3 ay içinde en fazla 1 kez gerçekleştirilebilecek olan değişiklik işlemi, her ayın 5'i ile 21'i arasında sağlanıyor. Peki, aile hekimi değiştirme işlemi nasıl yapılacak ve kriterler neler olacak? 
 
AİLE HEKİMİ DEĞİŞTİRME BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?
 
Aile hekimi değişikliği başvurusu, E-Devlet üzerinden kolayca gerçekleştirilebilecek. Fakat değişiklik yapmadan önce bazı kriterler önem arz edecek. İşte, o kriterler;
 
1. Kayıtlı vatandaş sayısı 4.000'den fazla olan hekime geçiş yapamazsınız.
 
2. 3 ay içerisinde en fazla 1 defa geçiş yapabilirsiniz.
 
3. Geçiş tarihleri her ayın 5' i ile 21 arasında yapılan değişiklikler aynı gün gece 23:59'da gerçekleşir. Ayın 21' inden sonraki ayın 5' ine kadar olan değişiklik talepleri sonraki ayın 5' inde gece 23:59' da gerçekleşir.
 
4. İstemeniz durumunda değişiklik taleplerini gerçekleşme zamanına kadar iptal edebilirsiniz. Değişiklik gerçekleştikten sonra iptal işlemi yapılamaz..
 
5. Aile hekimi listesinde 3.500 altı nüfusu olan aile hekimleri yeşil renk, 3500-4.000 arası nüfusu olan aile hekimleri sarı renk, 4.000 üzeri nüfusu olan aile hekimleri kırmızı renk ile gösterilmektedir. Aile hekimi seçiminde 4.000 üzeri nüfusu olan aile hekimi seçimine izin verilmez.
 
KAYNAK: hurriyet.com.trYazar :

Kategori :
Sağlık
Okunma Sayısı
2,345

Makaleler Yorum ve İçerikler