Aile hekimi nasıl değiştirilir?

necaticetin | Çrş, 01/08/2018 - 15:02 | Makale
Sağlık
2,614
Aile hekimi nasıl değiştirilir?
 
Aile Hekimi Nereden Değiştirilir? Aile Hekimimi Nasıl Değiştirebilirim? Aile Hekimi Değiştirme İşlemi Nasıl Yapılır?
 
 
Sağlık alanında yapılan değişiklik ile tüm insanların ikamet ettikleri adreslere yakın sağlık ocaklarınca aile doktoru tahsis edildi. Sağlık bakanlığı tarafından otomatik atanan aile hekimleri hastanın sağlık durumu kaydını ve tüm bilgilerini tutarak sağlığından sorumlu tutuluyor.
 
Bireylerin ve aile fertlerinin ikamet yerlerinin yakınlarında ya da kolaylıkla ulaşabilecekleri bir yerde bulunan, ilk başvuracakları, kişiye yönelik koruyucu sağlık hizmetleri ile birinci basamak teşhis, tedavi ve rehabilite edici sağlık hizmetlerini, yaş, cinsiyet ve hastalık ayrımı yapmaksızın, her kişiye kapsamlı ve devamlı olarak vermekle yükümlü, gerektiği ölçüde gezici sağlık hizmeti veren ve tam gün esasına göre çalışan aile hekimliği uzmanı veya Bakanlığın öngördüğü eğitimleri alan uzman tabip veya tabipleridir.
 
Aile hekiminden memnun olmayan kişiler aile hekimi değiştirme dilekçesi vererek değişiklik talep edebilirler. Ancak bunun için aile hekiminde 3 ay bağlı kalmanız şartı aranmaktadır. Bunun nedeni memnun olmama durumunun oluşması için belirli bir zamanın geçmesi düşüncesidir. 3 ayı aynı aile hekiminde doldurduktan sonra bir Aile Sağlık Merkezi’ne başvuruda yaparak “aile hekimi değiştirmek istiyorum.” diyebilirsiniz. Bu talebiniz karşısında size bir dilekçe örneği vereceklerdir. Bunu doldurduktan sonra yine kendilerine iletirseniz talebiniz sıraya alınmış olacaktır.
 
Henüz internet üzerinden yani online olarak aile hekimi değiştirmek henüz mümkün olmasada bu uygulamanın yakın zamanda E-Devlet sisteminde yer alacağı düşünülmektedir.
 
KAYNAK: kamuajans.comYazar :

Kategori :
Sağlık
Okunma Sayısı
2,614

Makaleler Yorum ve İçerikler