Anaokulu öğrencilerine kodlama eğitimi verilmeye başlandı

necaticetin | Per, 28/02/2019 - 15:58 | Makale
Eğitim
1,536
Anaokulu öğrencilerine kodlama eğitimi verilmeye başlandı
 
Ağrı Valiliğince yürütülen "Kodla Ağrı" projesi kapsamında, il genelinde 13 bin 908 öğrenci daha kodlama eğitimi almaya başladı.
 
 
Ağrı Valiliği tarafından 1 Kasım 2017 tarihinde başlatılan "Kodla Ağrı" projesinde, sırasıyla ilk, orta ve lise düzeyinde eğitim gören öğrencilere kodlama ve robotik eğitimleri verildi.
 
İl genelinde yaklaşık 53 bin öğrencinin aldığı kodlama eğitiminin son aşamasına geçen Valilik, anaokullarında eğitim gören 13 bin 908 öğrenciyi de kodlama eğitimine aldı.
 
Vali Süleyman Elban, ana sınıfından 12. sınıfa kadar zorunlu eğitim kapsamındaki tüm öğrencilere kodlama eğitimi vermek istediklerini, ilde eğitim gören yaklaşık 13 bin 900 ana sınıfı öğrencisini de projeye dahil ettiklerini anlattı.
 
Elban, "Okuma yazmayı öğrenmeden önce kodlama yazmayı öğretmeye karar verdik. İlimizde şu anda 13 bin 900 civarındaki anaokulundaki yavrumuz henüz okuma yazma öğrenmeden önce kodlama öğreniyor. Bunlarla toplam kodlama eğitimi alan öğrenci sayımız 65 bin 900 civarına yaklaştı" dedi.
 
Yazılımda Ağrı söz sahibi olacak
 
Türkiye'nin de Ağrılı çocuklarla yazılım alanında söz sahibi olacağına inandığını belirten Elban, şunları söyledi:
 
"Şu an itibariyle yazılım eğitimi verdiğimiz öğrenci sayısı tüm Türkiye'de bu eğitimi alan öğrenci sayısından çok çok fazla. Dolayısıyla gelecek yıl biz bu sayıyı 165 bine ulaştırdığımızda tahmin ediyorum birkaç yıl sonra artık yazılım işi yapan insanların ciddi bir oranı Ağrılı olacak. Muhtemelen 8-10 yıl sonra da bu işi yapanların tamamına yakını Ağrılı olacak. Biz çocuklarımıza sadece yazılım eğitimi vermiyoruz. Onların aldığı kodlama eğitiminin düzeyini yükseltmek için hem üniversitelerimizin tekno kentleriyle hem de özel şirketlerle beraber partnerlik yapıyoruz."
 
Minikler, kodlama ve robotik eğitimleri sevdi
 
Kodlama ve robotik eğitim verilen kentteki Kardelen Anaokulunun öğretmenlerinden İlknur Balkaş da bu eğitimle öğrencilerin öz güvenlerinin arttığını ifade etti.
 
"Biz daha çok okul öncesi olduğumuz için ilköğretim çağına başlamamış çocuklarla çalışmaktayız" diyen Balkaş, şöyle konuştu:
 
"Bizde aldıkları bu eğitimle algoritmayla başlayacaklar. Daha ileri ki zamanlarda da bunları kendi branşlarında ya da sınıflarında devam ettirecekler. Çocuklarda bir robot düşüncesi olduğu için onların daha çok hoşlarına gidiyor. Hareket etmeleri ve herhangi bir literatüre bağlı kalmadan kendi oluşturdukları hayal güçlerine yönelik kendi seçtikleri hayvan ve robotları oluşturup bunları kullanmaya başlıyorlar. Bu daha çok dikkatlerini çektiği için onlara cazip geliyor. Hem öğrencilerimizden hem de velilerimizden buna yönelik çok güzel dönütler alıyoruz."
 
Kaynak: trthaber.comYazar :

Kategori :
Eğitim
Okunma Sayısı
1,536

Makaleler Yorum ve İçerikler