Arkadaş Baskısından Kurtulmada Çocuğa Yapılabilecek Yardım

mskose | Cmt, 13/02/2016 - 14:41 | Makale
4,199
 
Topluca bir harekette bulunmaya karar veren arkadaşlarının çağrısına karşı çocuğun direnmesi kolay değildir. Fakat anne baba, olumsuz davranışlara karşı gerektiğinde direnme cesaretini çocuğa vermelidir. Bu tür bir davranışta bulunduğu zaman da onu övmelidir.
 
Çocuğun böyle bir davranışta bulunabilmesi, büyük ölçüde anne-baba-çocuk ilişkilerine bağlıdır. Aile içerisinde düşüncelerini söylediğinde, “Sen anlamazsın.” denilerek azarlanan, söz hakkı tanınmayan, görüşleri dikkate alınmayan, değer verilmeyen çocuk, arkadaşlarının olumsuz davranışlarına karşı çıkmak için gereken cesareti gösteremez. Böyle bir çocuk tam tersine, arkadaşları tarafından kabul edilme çabası içerisinde olur, onların beğenisini kazanmak için arzu ettikleri davranışları fazlasıyla yerine getirmeye çalışır. Böylece anne ve babadan göremediği “takdir edilme duygusu’’nu arkadaş ortamında arar.
Aile içerisinde düşüncelerini söylediğinde, "Sen anlamazsın. denilerek azarlanan, söz hakkı tanınmayan, görüşleri dikkate alınmayan, değer verilmeyen çocuk, arkadaşlarının olumsuz davranışlarına karşı çıkmak için gereken cesareti
gösteremez.
 
Diğer vandan çocuğa, grupça yapılan olumsuz davranışların sonuçlan, gerek anne baba gerekse öğretmen tarafından anlatılmalı ve bu durumda ne yapması gerektiği öğretilmelidir. Örneğin, topluca anlaşarak dersten kaçan ve sonunda okuldan ayrılan çocukların yaşadığı kötü sonuçlardan bahsedilebilir.
 
Çocuğun böyle durumlarda arkadaşlarına uymaması, onları uyarması istenmeli, ancak bunun zor olduğu ve bu zoru başarmanın yiğitçe bir davranış olduğu vurgulanmalıdır.
 
Fakat burada çocuğun arkadaşlarından tamamen kopmaması da önemlidir. Aksi halde çocuk yalnızlık duygusuna kapılır ve içine kapalı bir hal alabilir. Bu nedenle çocuğa en başta arkadaşlarını iyi seçmesini önermeli, arkadaşlarının güzel davranışlarını övmeli, kötü davranışların, da mumkun mertebe fark etmesi sağlanma., ve -arkadaşlarıyla arasını bozmadan- iyi davranışlarda bulunması istenmelidir
 
Anne-baba olarak kendilerinin de karşılaştıkları, sevilen bir arkadaşa "hayır" demenin olmadığı, fakat belirtilmeli ve bu yöndeki insanın en doğal hakkı olduğu için belirtilmeli ve bu yöndeki davranışlarla çocuğa örnek olunmalıdır.Yazar :
Prof. Dr. Hüseyin Peker
Kategori :
Anne Baba ve Çocuklar
Okunma Sayısı
4,199