Başkalarının evliliğine özeniyorum, boşanabilir miyim?

merhaba.ben bir aylık evliyim ben ögretmen eşim askeriyede çalışmaakta.eşimle görüşürken bi problem yoktu. evlendik eşim hala çok romantik beni seviyor ve el üstünde tutuyor fakat eşim sosyal girişken bi insan değil.ben üniverste ortamın dolayısıylada sosyal konuşkanım ve eşimin benim her daim önümde olup ortamda hissedilmesini isterim o az konuşuyor ve beraberken aynı esprileri yapıyor.kendini çok göstermiyor.namazlarımı düzenli kıllıyorum eşiminde böyle olmasını isterim ben başladım mı tam başlayacam diyor tamam kitaplar okuyacaö diyor fakat hiç aktiviteye geçmiyor. ayrıca bir şey anlattıgımda herp unutuyor ya da anlamıyor sinirleniyorum ama sonrada bakıyorum bilerek yapmamaş.başkalarına baktığımda erkek de bayanda konuşkan kendilerini geliştiriyor mutlu ve esprili ortamları var ben ise mutsuzum çok şükür kötü davranmıyor eşim ama istediğimle alakası yok acaba eşimi değiştirebilir miyim.nasıl?
ender | Sal, 16/09/2014 - 15:21
Boşanma
9,866
Değerli kardeşimiz;

Değerli kardeşim,

Evlenmeden önce bu durumu az çok farketmeniz gerekirdi. Farketmemiş olsanız dahi bu saydıklarınız boşanma sebebi değildir. Eşinizin iyi özelliklerini gözönünde bulundurun. Daha mutlu gibi görünen çiftlerin sadece dışa yansıyan yönüne bakarak mükemmel bir evlilikleri olduğunu sanıyorsunuz. Halbuki dışardan bakan sizin için de aynı şeyi düşünecektir.

Hiç bir şey dışarıdan göründüğü gibi değildir. Eşiniz sosyal olsa girişken olsa başka bir güzele takılıp sizi aldatabilir. Her şeyin artısı eksisi var. Eşinizin öne çıkması çok da hayırlı neticeler doğurmayabilir. Evine bağlı eşini seven güzel ahlaklı bir insan olması çok güzel. Sadece dindarlığı ve fikri uyumda biraz sıkıntı var onlar da zamanla geliştirilebilir. 

Zaten dört dörtlük bulmanız neredeyse imkansız bir şeydir. Eşinizin eksik yönlerini geliştirmek sizin elinizde. Unutmayın ki yuvanın sahibi sizsiniz. Siz nasıl isterseniz yuvanız öyle şekilllenir. Biraz daha özveri ve gayretle çok güzel bir yuvaya sahip olursunuz. 

Sözün özü pirince giderken evdeki bulgurdan olmayın. 

"Onlarla iyi geçinin. Eğer onlardan hoşlanmadıysanız, olabilir ki bir şeyden hoşlanmazsınız da Allah onda pek çok hayır yaratmış olur." (Nisâ, 4/19)

anlamındaki âyet, eşinizde beğenmediğiniz yönler olsa da Allah bunlardan nice hayırlar yaratır. 

Hayat boyu imtihan bitmeyecektir. Hiç bir zaman her şey dört dörtlük olmayacaktır. Eşiniz istediğiniz gibi olsa bu defa evladınızla imtihan olursunuz o iyi olsa akrabalarla vs. Mesele imtihandan kaçmak değildir. Mesele imtihana en güzel cevabı vererek Allah'ın rızasını kazanabilmektir.

Bu dünya eğlenme hoş vakit geçirme yeri de değildir. Dünya müminin zindanı kafirin cennetidir. Bulunduğunuz şartlarda her daim sabır içinde şükredin. Asıl vatan sonsuz kalıncak cennet yurdunda en küçük bir elem olmayacak her istenen olacaktır.

En güzel aile hayatı da cennette olacaktır. Sabretmeyip, şükretmeyip, Allah'ın rızasını gözetmeden hareket ederseniz hadisin tehdidine muhatap olursunuz.

"Herhangi bir kadın, gereksiz yere, kocasından boşanmayı isterse, Cennetin kokusu ona haram olur." (bk. Ebu Davud, Talâk, 18; Ahmet b. Hanbel, 5/277)

"Hul' yapan (kocasından mal karşılığı boşanmasını isteyen) kadınlar münafıktırlar." (bk. Kenzu’l-Ummal, 9/661)

- Bu gibi hadisler, İslam dininin aileyi korumaya yönelik gösterdiği önemi vurgulayan irşat üslubunu taşımaktadır.

İslam’da aile gerçekten kutsal bir kurumdur. Geçici değil, sürekli olması gerekir. Bu sebeple, bu yuvayı bozanlara karşı sert ifadeler ve uyarılar yapılmıştır.

"Onlarla (kadınlarla) güzellikle geçinin. Eğer onlardan hoşlanmıyorsanız (sabredin). Hoşlanmadığınız bir şeyi Allah, çok hayırlı kılmış olabilir." (Nisa, 4/19) mealindeki ayette, kocalara yapılan emir ve tavsiyeler bu uyarılardan biridir.

“Evleniniz, fakat (kurduğunuz aile yuvalarını) talâk ile yıkmayınız. Zira ondan arş-ı ilâhî titrer." (Kenzu’l-Ummal, 9/661) manasındaki hadiste de bu aile yuvasının korunmasına dair -eşlere- yapılan önemli bir uyarı vardır.

“Allah sık sık kadın değiştiren çeşnici erkeklerle, sık sık koca değiştiren çeşnici kadınları sevmez." (Kenzu’l-Ummal, 9/662) manasındaki hadiste de bu konu işlenmiştir.

Peygamber Efendimiz, erkeklere hitaben: "Bir kimse, hanımına buğzetmesin, kin tutmasın. Onda hoşlanmadığı huylar varsa, ona mukabil, memnun olacağı huylar da vardır." (Müslim, Rada, 61) manasındaki hadiste, erkeklere özellikle sabırlı, duyarlı, vakarlı, nefsani heva ve heveslerden uzak bir şekilde aile yuvasına saygılı olmasını istemiştir.

“Allahu teâlâ'ya helallerin (mubahların) en sevimsizi boşanmaktır." (Kenzu’l-Ummal, 9/661) manasındaki hadiste de talakın Allah katında sevimsiz bir haslet olduğuna vurgu yapılmış, gerekli olmadığı halde aileyi yıkmanın büyük bir yanlış olduğuna işaret edilmiştir. Haksız yere, bir erkek eşini boşaması ne kadar çirkin ise, bir kadın da haksız yere kocasından boşanmak istemesi de o kadar çirkindir.

Başka bir hadiste ise, şunu görmekteyiz; "İblis arşını suyun üzerine kurar. Sonra da çetelerini gönderir. Bunlardan rütbece en yakın olan (itibarca en büyük olanı), fitnece en büyük olanıdır. Biri gelip, 'şunu şunu yaptım' der. İblis 'hiçbir şey yapmamışsın' sözüyle karşılık verir. Sonra bir başkası daha gelir ve yaptıklarını anlatır; 'karısıyla aralarını ayırıncaya kadar peşlerini bırakmadım'.Bunun üzerine iblis, onu kendine yaklaştırır ve 'aferin sana (sen ne iyisin)'diyerek, iltifat eder." (Müslim, Sifatün-Münafikin, 67. Bu konuda ilgili hadisler için bk. Kenzu’l-Ummal, 9/661-663)

Selam ve dua ile...


Selam ve dua ile...
Sorularla Aile

Yazar :
Sorularlaaile.com
Kategori :
Boşanma
Okunma Sayısı
9,866

Yorum ve Benzer İçerikler

Dikkat: Lütfen sorularınızı Buraya Tıklayarak sorunuz. Yorum alanındaki sorular dikkate alınmamaktadır

Yorum bulunamadı! Bu içeriğe henüz hiç yorum yapılmamıştır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!