Bebek yoğurdu nasıl yapılır?

necaticetin | Cmt, 16/02/2019 - 14:32 | Makale
Bebeklik
1,543
Bebek yoğurdu nasıl yapılır?
 
Sağlık açısından çok faydalı olan yoğurdu bebeklerde nasıl tüketmeniz gerektiğini ve bebeğinize uygun yoğurdu nasıl yapabileceğinizi sizler için derledik. Bebeklerde yoğurt tüketiminin faydaları...
 
Annelerin ek gıdaya geçiş aşamasında öncelikli olarak tercih ettiği besinlerden birisi yoğurttur. Bağırsaklardaki iyi bakterilerin sayısını arttırmada ve kalsiyum depolamada etkili olan yoğurt, alerjik reaksiyonlar gösterebileceği için bebeklerde inek ya da keçi sütü alerjisinin olup olmadığı tespit edilmelidir. Eğer bebekte herhangi bir alerji belirtisi görülmemişse yoğurda başlamasında bir sakınca yoktur.
 
BEBEK YOĞURDU NASIL YAPILIR?
 
Süt sorunu yaşamayan annelerin kendi sütlerinden yoğurt yapabileceği gibi keçi sütü, inek sütü veya devam sütü kullanarak da yoğurtlarını yapabilir. Dışarıdan açık bir şekilde işlem görmeyen sütler enfeksiyonlara açık olduğundan dolayı bebekler için kesinlikle tavsiye edilmiyor. Bu nedenle güvenilir markalı cam şişelerdeki organik sütlerin tercih edilmesi daha doğru olacaktır.
 
Tek porsiyon olarak mayalanan yoğurdun sade bir şekilde tüketilmesi önerilir. Ancak bebeğiniz yoğurdu tek başına yemeyi sevmiyorsa içine bazı kurutulmuş meyveleri ekleyerek aroma verebilirsiniz. Tatlandırmak amacıyla dahi olsa 12 aydan küçük bebeklerde kesinlikle şeker ve bal tüketilmemesi gerekiyor. Her gün 1 çay bardağı kadar yoğurt verebilirsiniz. Bebeğiniz için 1 çay bardağı ölçüsünün fazla olduğunu düşünüyorsanız daha az tüketmesini sağlayabilirsiniz.
 
YOĞURT NASIL MAYALANIR?
 
Malzemeler:
 
- Yarım kilo süt
 
- 1 çorba kaşığı yoğurt
 
Yapılışı: 
 
Sütü kaynattıktan sonra yukarıda belirtilen yoğurt miktarını ekleyin. 6 saat boyunca hareket ettirmeden ılık bir sıcaklıkta bekletin.
 
YOĞURDUN BEBEKLERE FAYDALARI NELER?
 
- Bağırsaklarda bağışıklık sistemine uyarıcı bir etkide bulunan yoğurt, bebekleri ishal rahatsızlığına karşı korur.
 
- Sindirim problemlerine karşı oldukça etkilidir.
 
- Bazı bakteri türlerine göre antibiyotik etkisi gösterir.
 
- Kemik ve diş gelişimine yardımcı olur.
 
KAYNAK: yasemin.comYazar :

Kategori :
Bebeklik
Okunma Sayısı
1,543