Ben evleneli bir yıl oldu. Eşim sürekli iş değiştiriyor, pis filmlere bakıyor, bayan arkadaş sitelerine üye oluyor. Eşim bana kötü davranmıyor ama, bu ahlakları yüzünden boşanmalı mıyım?

Ben evleneli bir yıl oldu. Eşim sürekli iş değiştiriyor, pis filmlere bakıyor, bayan arkadaş sitelerine üye oluyor. Eşim arada bir alkol alıyor, ot sarıyor. Ailem, "ayrıl gel" diyor, ama ben biraz daha sabredyim, adım boşandı olmasın diye duruyorum. Ama ne yapacağımı bilemiyorum...
aytuba | Per, 30/05/2013 - 17:32
Boşanma
12,346
Değerli kardeşimiz;

Boşanma, evliliği kurtarmak adına elimizden gelen ve yapılması gereken her şeyi yaptıktan sonra başvurulması gereken bir kapıdır.

Sizin yaşadıklarınıza paralel, benzer çok olayla karşılaşıyoruz.

Bu tür erkeklerin çoğu çocukluğundan itibaren, genelde aşağılanmış, baskı görmüş, adam yerine konmamış ve hep itilmiş kişilerdir.

Alkol kullanan ve kendini oyalayacak ortamlara atan kişilerin çoğu, duygusal açlıklarını tatmin amaçlı bunu yaparlar. Yaptıklarının doğru olmadığını da çoğu biliyor, ama başka çareleri kalmıyor.

Sizin yapmanız gereken, eşinizin kusurlarını tek tek ona saymak ve yüzüne vurarak onu adam yapmaya çalışmak değill. Zaten bunu anne babası hep yapmıştır ve ona bu dil tesir etmez, tam aksine onu sizden uzaklaştırır.

Yapmanız gereken ona adeta bir çocuk gibi şefkatle sahip çıkmak, ifade ettiğiniz güzel taraflarını sık sık nazara vererek ona değer verdiğinizi dile getirmektir. 

Eve gelişinde kapıda karşılayın, değer verin, "evimin reisi" deyin, "galiba seni anlayamadım" diyerek özür dileyin.

Onunla dertleşin, sohbet edin, kadınlık şefkatini kullanın.

Bunu yaparken, onun yumuşayacağını, sizinle dertleşeceğini ve belki kendi geçmişini size anlatacağını göreceksiniz. O anlatırken siz de dikkatle dinleyin. Onun içindeki duygusal açlığını siz gidermeye çalışın, ona sarılarak, "seni anlıyorum" deyin ve "anlamaya devam edeceğim" diyerek ümit verin...

Bu kapıyı ona açarsanız, internetin başında başka kadınlarla yapacağı sohbeti sizinle yapmaya başlayacak ve zamanla bu zararlı sitelerden onu kurtaracaksınız.

Sizin bu yumuşak tavrınız ve kucak açışınız, onun vicdanını harekete geçirecek ve kendisi ile yüzleşmeye sevkedecektir. Zamanla siz onun hem dünya hayatını hem de ahiret hayatını kurtarmış olacaksınız inşallah.

Siz böylece bir vefa örneği ortaya koyacak ve Allah'ın size emanet ettiği bu kulunun cehennemden kurtulmasına vesile olma mükafatını da ahirette fazlası ile alacaksınız.

Bırakıp gitme işin en kolay tarafıdır ve zaten herkes yapar!..

İnanan insan, imtihana tabi olduğunu bilir. Yaşananların tesadüf olmadığını, Rabbisinin onu sınadığını anlar ve bu imtihanı kazanmak için de mücadele eder.

Bütün bunları yaptıkdan sonra, yine de bir şey değişmedi ve evlilik yaşanmaz  ve taşınmaz hale geldi ise, yine Rabbimizin bize açtığı bir kapı olan boşanma kapısını çalabiliriz.

Boşansanız bile vicdanınız rahat olacak, Allah daha güzel imkanlar nasip edecektir. Zira siz onun rızası istikametinde hareket ettiniz. O da sizi yalnız bırakmayacaktır.

Fakat unutmayalım ki, yukarıda yapmanızı tavsiye ettiğimiz süreç bir kaç aylık kısa bir süreç değildir. Bir iki ay denediniz, olmadı diyerek bırakmayın. Bir sene, bazen iki üç sene gerekebilir. Sabırla ve dua ile takip edilmesi gereken uzun bir süreçtir.

Allah yardımcınız olsun.


Selam ve dua ile...
Sorularla Aile

Yazar :
Sorularlaaile.com
Kategori :
Boşanma
Okunma Sayısı
12,346

Yorum ve Benzer İçerikler

Dikkat: Lütfen sorularınızı Buraya Tıklayarak sorunuz. Yorum alanındaki sorular dikkate alınmamaktadır

Yorum bulunamadı! Bu içeriğe henüz hiç yorum yapılmamıştır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!