Çocuklar Arasında Ayrım Yapma

Sorularla Aile | Cmt, 15/08/2015 - 15:46 | Makale
5,611
 
Bazı anne-babalar, çocukları arasında ayrım yaparak bazılarını daha çok sever ve diğerlerine nazaran daha çok kayırırlar.
 
Bunda, çocuklardaki beğenilmeyen huylar, başarılar, çocuğun cinsiyeti, anne ile babanın ilişkisi, bir büyüğün isminin çocuklardan birine verilmesi, çocuğun anne ya da babanın sevdiği ya da sevmediği birine benzemesi gibi çok farklı etkenler rol oynar.
 
Bu durum çocuklar arasındaki kıskançlık duygusunu körüklerken, aşırı sevgi gören çocukta anne babaya bağlılık, arkadaşları arasında saldırgan bir tutum, az ilgi gösterilen çocukta ise düşmanlık ve hayata küskünlük duygularının gelişmesine neden olur. Hatta diğerine göre az sevildiğini fark eden çocukta, ruhsal bozuklukların yanında fiziki birtakım rahatsızlıklar da görülür. Çocuğun öğrenmesi ve akıl yürütmesi yavaşlar.
 
Çocuklar arasındaki ayrım, bazı ailelerde aşırı bir tablo gösterir. Kız ya da erkek bir çocuğa karşı anne ya da baba hoşnutsuzluk duyabilir. Çocuk çeşitli nedenlerle suçlanır. Hep olumsuz yönleri görülür, iyi özellikleri dikkate alınmaz. Kardeşiyle kavga etse suç ondadır. Ona karşı önyargıyla davranılır. “Kavgayı sen başlatmışsındır! Kötülükler hep senden çıkıyor!” denilerek cezanın ağırı ona kesilir, o azarlanır.
 
Hele anne, çocuğu yaşadığına pişman eder: “Nedir senden çektiğim, sen benim başıma belasın herhalde! Evde huzur bırakmadın, babanla da aramı açtın! Sen olmasan bu evde ne kavga olur ne gürültü!”.
 
Çocuk ne yapsa ne etse kimseye yaranamaz. Sonunda hırçınlaşır ve anne-babayı haklı çıkartacak tepkiler göstermeye başlar. Saldırgan ve kavgacı olur. Anne ve babasına isyan eder. Bu çocuklann evden kaçma ve suç işleme ihtimalleri çok yüksektir.
 
Aslında anne ya da baba çocuğa bu şekilde davranmakla, bir bakıma birbirlerine karşı birikmiş kızgınlıklarım ya da aileden bir başkasına duydukları kini çocuğa yansıtırlar.
 Yazar :
Prof. Dr. Hüseyin Peker
Kategori :
Anne Baba ve Çocuklar
Okunma Sayısı
5,611