Depresyon, Kadın ve Kıskançlık

mskose | Cum, 26/02/2016 - 14:43 | Makale
Psikolojik Hayat
4,961
Doğasında aşırı kıskançlık olan kadınlar depresyona girdiklerinde eşini aşırı kıskanmaya ve takip etmeye başlarlar. Cep telefonu mesajlarını ve aranılan numaralan kontrol etmeye çalışırlar. Ayrıntılı faturalar, kredi kartı ekstreleri gizlice okunmaya başlanır.
 
Giyim ve özbakıma dikkat edilir. Her farklı davranış ve bakış-giyiniş, yeni bir parfüm farklı yorumlanır. Bazı kadınlar ajan tutmaya kadar işi ilerletirler. Bu dönemde erkeğin anlayışlı ve eşine karşı çok açık/net/dürüst davranması gerekir. Şayet erkeğin “aldatma huyu” varsa, bu dönemde kendisini “nadasa” bırakması gerekir. Çünkü kıskançlık krizinde olan bir kadından kurtulmak mümkün değildir.
 
Depresyon, Kadın, Şişmanlık-Zayıflık
 
Bazı kadınlarda depresyonda aşırı yeme gelişir. Durdurulmayan bir istekle sürekli bir şeyler yenir. Özellikle karbonhidratlar (unlu, çikolatalı-şekerli) mamüllere aşırı düşkünlük görülür.
 
Sürekli buzdolabı açılır, sıkıldıkça yenir. Zamanla aşın kilo alımı ve şişmanlık baş gösterir. Bu sefer de bu şişmanlık kafaya takılır.” “Çok çirkin oldum, nasıl insan içine çıkıcam, dikkat çekicem, bu sene denize gitmicem, o hâlde evden çıkmayayım” şeklinde bir kısır döngü başlar. Bu, depresyonu daha da şiddetlendirir.
 
Ailesiyle ciddi çatışma yaşayan ve dışarı çıkması, sosyal aktiviteleri kısıtlanan bazı genç kızlar, ailesinde “intikam alırcasına” yemek yer. Aile “Yeme, çatlayacasın" dedikçe yer, yer...
 
Diğer yandan bazı kadınların depresyonunda iştah ve kısa sürede kilo verilir. Çevrenin tüm baskıları ve önerileri işe yaramaz... Dünyanın en iyi yiyeceklerini önüne koysanız cazip gelmez. Bazen kişi yemek dahi görmek istemez, yese de azıcık ve tat alamayarak yer.
 
Genç kızların “anorektik” hâllerinin birçoğunda depresyonda vardır. “Beden imajı”nı beğenmeyen ve bunu takıntı hâline getiren kadınların büyük çoğunluğu depresyona girer. Takıntısı daha da artar. Yemekten nefret eder hâle gelir.
 
Bu nedenle “yemek problemi” olan hanımlar mutlaka bir psikiyatri uzmanına başvurmalıdırlar, sadece diyetle rejimle sorun çözülmez. Altta yatan nedenlere eğilmek en doğrusudur...Yazar :
Nihat KAYA (Dr)
Kategori :
Psikolojik Hayat
Okunma Sayısı
4,961

Makaleler Yorum ve İçerikler