Eşimin fazla konuşmaması ve sessiz konuşması beni rahatsız ediyor. Başkalarına bakıp imreniyorum. Ne yapmam lazımdır?

Eşim benimle çok ilgilenir, her dediğimi yapmaya çalışır ama çok konuşmaz. Sesi de çok çıkmaz. Kolay kolay kimsenin başaramayacağı yüklerin altından kalkan biridir...
ozgullasya | Sal, 02/07/2013 - 19:02
Evlilik
10,758
Değerli kardeşimiz;

Her bir insan bir alemdir. Allah hiç bir şeyi iki kez yaratmıyor. Parmak izlerimiz bile farklıdır.

Diğer yandan Allah, dünya hayatını bir imtihan gereği olarak yarattığı için, kimini zengin, kimini fakir, kimini sağlam, kimini engelli, kimini güzel, kimini daha farklı, kimini sosyal ve hareketli, kimini ise içine dönük yaratmıştır. Birinde olan özellik ve güzellik diğerinde olmayabilir.

Bizler de bu farklılıklar içinde imtihan ediliyoruz.

Bir insanın fıtratı ile oynanmaz. Zira o hâl onun orijinal yapısıdır. Bozulursa, sorunlar çıkar. Orijinal şeyler olduğu gibi kabul edilmeli ve ondan öylece istifade edilmelidir.

Eşinizin güzel taraflarına odaklanın ve şükredin Rabbinize. Şükür nimeti ziyadeleştirir. Eşinizi olduğu gibi kabul edin ve öylece mutlu olmanın yolunu arayın. Orijinal olan yaratılışını bozarsanız, eski halini arar duruma gelebilirsiniz.

Kimi eşinin çok konuştuğundan şikayet ederken, kimi ise hiç konuşmamasından şikayet ediyor. Olması gereken ise, herkesi yaratılışı ile olduğu gibi kabul etmek ve ona göre bir ilişki kurmaktır.

Kış mevsimi gelince, ona göre giyiniyoruz; yaz mevsimi gelince de kıyafeti değişitiriyoruz. Hiç kimse mevsimi değiştirmeyi düşünmüyor. Zira mevsimi değiştirmeye çalışmak boş bir çabadır. Yapılması gereken şey, mevsime göre tedbir almaktır, kendi kıyafetimizi değiştirmektir.

Eşlerimizi değiştirmeye çalışmak, mevsim ile oynamak gibi boş ve neticesiz bir çabadir.

Olması gereken şey, onu (eşinizi) olduğu gibi kabul edip, ona göre tavır geliştirmektir.


Selam ve dua ile...
Sorularla Aile

Yazar :
Sorularlaaile.com
Kategori :
Evlilik
Okunma Sayısı
10,758

Yorum ve Benzer İçerikler

Dikkat: Lütfen sorularınızı Buraya Tıklayarak sorunuz. Yorum alanındaki sorular dikkate alınmamaktadır

Yorum bulunamadı! Bu içeriğe henüz hiç yorum yapılmamıştır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!