Evden Kaçma

mskose | Pzt, 28/03/2016 - 15:47 | Makale
3,924
Bazı çocuklar çeşitli nedenlerle evlerini terk etmekte ve evden kaçarak ya bir daha eve gelmemekte ya da işledikleri bir suç nedeniyle güvenlik güçlerinin yakalamasıyla eve getirilmektedir.
 
Çocukların evden kaçma nedenleri genel olarak şunlardır:
 
Çocuğun maddi ve manevi yönden aile içinde kendini güvende hissetmemesi
 
Eğer çocuğun yanında anne baba arasında maddi du rurn sürekli tartışılırsa, paranın yetmediği, hayat pahalılığı, çocukların masrafları her zaman gündeme gelirse, kendini bir yük olarak kabul edebilir, huzurlu hissetmez ve bu nedenle evden kaçabilir.
 
Çocuğun anne baba tarafindan sevilmedigi ve istenilmediği düşüncesinde olması
 
Çocuğa, “Sen nerden doğdun doğmaz olaydın" gibi sözler söylenmesi ve çocuğun küçük ya da büyük kardeşiyle kıyaslanarak hep aleyhinde hükümler verilmesi onda sevilmediği ve istenmediği, kendisine değer verilmediği düşüncesinin oluşmasına yol açar ve artık çekilmez hale gelen ailesinden kaçar. Bu olay nedeniyle çocuk adeta anne ve babasını suçluluk hissetmeye iterek onları kendisini sevmeye zorlamaktadır.
 
Anne babanın sürekli kavgaları
 
Anne ve babanın geçimsiz olması ve sürekli kavga etmesi, çocuğun huzursuz olmasına ve bu gergin, çatışmalı ortamdan uzaklaşmasına neden olabilir. Çünkü çocuklar bundan çok fazla etkilenirler ve bu durum onların tüm hayatlarına olumsuz yönde yansır. Çoğu zaman anne-babalarının kavgalarını düşünürler ve böyle bir ortamdan kurtulmanın yollarını ararlar. Çocukların evden kaçmasının nedenlerinin başında, huzursuz bir aile ortamının geldiğini söyleyebiliriz.
 
Çocuktan kapasitesinin üstünde başarılar beklenmesi
 
Çocuktan kabiliyetinin, kapasitesinin üstünde başarılar beklenir ve böyle olmadığı için sürekli tenkit edilir, azarlanır, zorlanırsa evden kaçabilir. Bilhassa not kaygısı ve karne karşısında anne-babanın takındığı olumsuz tutum, dayak korkusu sebebiyle çocuğun evden kaçmasına neden olabilir.
 
Bir evden kaçma olayından etkilenmesi
 
Çocuklar, okudukları ya da sinema ve televizyonda seyrettikleri bir evden kaçma olayının etkisinde kalarak evden kaçabilirler. Böylece özlemlerini ve hayallerini de gerçekleştirebileceklerini düşünürler.
 
Anne ya da babasını bulabilmek
 
Parçalanmış ailelerde annenin ya da babanın yanında kalan çocuk, uzakta olan anne babadan birini aramak için evden kaçabilir. Batı ülkelerinde oldukça yaygın olan bu tür evden kaçmalar, boşanma olaylarının artmasıyla ülkemizde de görülmeye başlamıştır.Yazar :
Prof. Dr. Hüseyin Peker
Kategori :
Anne Baba ve Çocuklar
Okunma Sayısı
3,924