Evlenmek istediğim biri var ve evlenmekte kararlıyım. Ancak annem ve babam eş adayımın ailesini cahil ve kendilerine denk görmüyor. "Evlenirsen, git kendin evlen, biz işin içinde olmayacağız." diyorlar. Ben ne yapacağımı şaşırdım; nasıl davranmalıyım?

m.ali | Sal, 23/07/2013 - 10:16
Evlilik
9,928
Değerli kardeşimiz;

Bu tür durumlar maalesef çok sık yaşanmakta ve çok kişinin canı yanmaktadır.

Şunu ifade etmeliyiz ki, sorun ciddi bir sorundur. Şöyle yaparsanız sorun çözülür denebilecek bir sorun değildir. Bizim yapacağımız şey, olaya hem sizin hem de aileniz açısından bakmak, artı ve eksileri size göstermektir. Kararı ise siz vereceksiniz.

Bizim toplumumuzda evlilik, sadece iki kişinin bir araya gelmesinden ibaret değidir. İki aile bir araya geliyor. Keza bizim toplumda sadece evlenecek kişilerin anlaşması ve uyumu yetmiyor, ailelerin de anlaşması ve uyumu önemlidir. Evlenecek kişiler anlaştığı ve uyum sağladığı halde, aileler uyum sağlayamazsa, ne yazık ki, bu evlilik uzun vadede zarar görüyor.

Denebilirki, evlenecek olan kişiler mutlu olduktan sonra, varsın aileler anlaşamasın, ne yazar...

Mesele durum bu kadar basit değildir. İnsan toplumsal bir varlıktır, ait olduğu kişiler ve ailelere her zaman ihtiyacı vardır. Doğacak olan çocuklar, bu akrabaları arayacaklardır. Büyük baba, büyük anne, dayı, hala, teyze, amca gibi değerlerin, bir çocuğun sosyal ve ruhsal gelişiminde çok önemli katkıları vardır.

Evlenecek eşlerin birbirine ihtiyaçları vardır elbette. Ama unutmayalım ki, annelik, babalık ve akrabalık bağları da ciddi ihtiyaç olarak ömür boyu bizlerde varlığını hissettirmektedir. Kısacası "iki arada, bir derede" kalmak ifadesi ile dilllendirilecek bir durumla karşı karşıyasınız.

Size şu tavsiyelerde bulunmak isteriz:

Ailenizle sakın çatışmayın ve baskıcı davranmayın. Baskıcı davranırsanız, aileniz daha da endişelenir. "Daha işin başında iken bizi gözden çıkarıyor, evlendikten sonra bizi hiç görmez" diye düşüneceklerdir.

Siz bu süreçte ailenizin yanında olun ve onların söylediklerinin sizin için çok önemli olduğunu onlara hissettirin. Bu yaklaşımınız onları rahatlatır.

Daha sonra, yumuşak bir dille yaşadığınız duygusal durumu ve size olan etkisini anlatın. Zor durumda olduğunuzu onlara ifade edin.

İmkanınız varsa, amca, hala, teyze gibi değerleri devreye sokun.

Kısacası çatışarak, inatlaşarak, kavga ederek değil, barışcıl bir üslupla ve  konuşarak sorunu çözmeye çalışın.

Bütün bunlar para etmedi ve hiçbir şey değişmedi ise son olarak şunu yapmanızı öneriyoruz:

Bu evliliğin olması ve olmaması halinde ortaya çıkabilecek artı ve eksileri iki ayrı sayfaya yazın ve artıların hakim olduğu tarafı tercih edin. Bu tercihiniz yine yumuşak ve uyumlu bir dil ile olmalıdır. İsyankar ve çatışmacı bir üsluptan şiddetle kaçının.


Selam ve dua ile...
Sorularla Aile

Yazar :
Sorularlaaile.com
Kategori :
Evlilik
Okunma Sayısı
9,928

Yorum ve Benzer İçerikler

Dikkat: Lütfen sorularınızı Buraya Tıklayarak sorunuz. Yorum alanındaki sorular dikkate alınmamaktadır

Yorum bulunamadı! Bu içeriğe henüz hiç yorum yapılmamıştır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!